Adölesan voleybolcularda torakolomber fasya gevşetmenin skapula pozisyonu ve üst ekstremite fonksiyonlarına etkisi
Effects of thoracolumbar fascia release on scapula position and upper extremity functions in adolescent volleyball players
- Tez No: 1007667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL ELPEZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı adölesan voleybolcularda torakolomber fasya gevşetmenin skapula pozisyonu ve üst ekstremite fonksiyonlarına etkisini incelemektir. Randomize kontrollü tasarıma sahip bu çalışmaya, 12-19 yaş arası toplam 51 (46 kız, 5 erkek) adölesan voleybolcu dahil edildi. Bireyler kapalı zarf usulü rastgele yöntemle 2 gruba (26 müdahale grubu, 25 kontrol grubu) ayrıldı. Her iki grup haftada 3 gün olmak üzere 8 hafta boyunca skapular stabilizasyon egzersizleri programına alındı. Müdahale grubuna skapular stabilizasyon egzersizleri programına ek olarak haftada 3 gün olmak üzere 8 hafta boyunca torakolomber fasya gevşetme programı uygulandı. Çalışma öncesi ve sonrası tüm bireylerde skapular diskinezi lateral skapular kayma testi ile üst ekstremite fonksiyonları kapalı kinetik zincir üst ekstremite stabilite testi, üst ekstremite y denge testi, sağlık topu fırlatma testi ve Q-DASH anketi ile değerlendirildi. Çalışmamızda hem müdahale grubunda hem de kontrol grubunda skapular diskinezide azalma ve üst ekstremite fonksiyonlarında artış görüldü (p=0,000). Müdahale grubunda sağ kapalı kinetik zincir üst ekstremite stabilite testi (p=0,010) ve sağlık topu fırlatma testinde (p=0,000) kontrol grubuna göre fark vardı. Lateral skapular kayma testi, üst ekstremite y denge testi, sol kinetik zincir üst ekstremite testi ve Q-DASH sonuçlarında her iki grup arasında bir fark bulunmadı (p>0,05). Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar adölesan voleybolcularda torakolomber fasya gevşetmenin üst ekstremite fonksiyonunu artırabileceğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of thoracolumbar fascia release on scapular position and upper extremity function in adolescent volleyball players. This randomized controlled trial included a total of 51 adolescent volleyball players (46 girls, 5 boys) aged 12-19 years. Individuals were randomly assigned to two groups (26 intervention group, 25 control group) using a sealed envelope method. Both groups underwent a scapular stabilization exercise program three times a week for eight weeks. In addition to the scapular stabilization exercise program, the intervention group also received a thoracolumbar fascia release program three times a week for eight weeks. Before and after the study, all individuals were assessed for scapular dyskinesia using the lateral scapular glide test, and upper extremity function using the closed kinetic chain upper extremity stability test, upper extremity Y-balance test, medicine ball throw test, and Q-DASH questionnaire. In our study, both the intervention group and the control group showed a decrease in scapular dyskinesia and an increase in upper extremity function (p=0.000). The intervention group showed a difference compared to the control group in the right closed kinetic chain upper extremity stability test (p=0.010) and medicine ball throw test (p=0.000). No difference was found between the two groups in the lateral scapular glide test, upper extremity Y-balance test, left kinetic chain upper extremity test, and Q-DASH results (p>0.05). The results of our study revealed that thoracolumbar fascia release can improve upper extremity function in adolescent volleyball players.