Farklı giriş kavitesi tasarımlarının kök kanal şekillendirme etkinliğine ve dişin kırılma direncine etkisi
Influence of access cavity design on the efficacy of root canal preparation and fracture resistance
  1. Tez No: 1007668
  2. Yazar: İPEK ÖZONAY UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİHA SENEM MİÇOOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma projesinin amacı bukkal yüzeyden giriş kavitesi uygulanan dişlerde döner nikel-titanyum (NiTi) kanal eğeleri kullanılarak gerçekleştirilen kök kanal şekillendirme etkinliğinin, bu dişlerin tedavi sonrası kırılma dayanımının ve kullanılan döner NiTi kanal eğelerinin döngüsel yorulma direncinin geleneksel lingual kavite ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmamızda 44 adet alt çene santral/lateral diş kullanıldı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 44 diş mikro-BT ile taranarak benzer morfolojik özellikler gösteren örnekler rastgele iki gruba ayrıldı (n=22). Birinci grupta bukkal giriş kavitesi, ikinci grupta lingual giriş kavitesi uygulanmasının ardından 25 numara NiTi kanal eğesi kullanılarak kök kanal şekillendirmeleri tamamlandı. Kök kanal şekillendirmesi tamamlanmış örneklerden mikro-BT taraması ile bitim görüntüleri elde edildi. Başlangıç ve bitim mikro-BT görüntüleri kullanılarak yapılan analizlerle şekillendirilmemiş alan, transportasyon ve merkezde kalma oranları karşılaştırıldı. Örneklerin kök kanal dolumları rezin esaslı kök kanal patı kullanılarak tek kon tekniğiyle gerçekleştirildi. Örnekler, 2 mm kalınlığında akışkan kompozit kaide ve üstüne kompozit rezin kullanılarak restore edildi. Kök kanal dolumları ve kavite restorasyonları tamamlanan örneklere, üniversal test cihazı ile 1350'lik açıyla kırılma dayanımı testi uygulandı. Döner NiTi eğelerin döngüsel yorulma direnci testi, 60° eğrilik açısına ve 3 mm yarıçapa sahip yapay, paslanmaz çelik bir kanal kullanılarak gerçekleştirildi. Mikro-BT görüntü analizleri, kırılma dayanımı testi ve döngüsel yorulma direnci testi sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizleri gerçekleştirildi. Bulgular: Şekillendirilmemiş alan ve hacim değerleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Gruplar arasında 1, 3 ve 5 mm seviyelerinde transportasyon açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Merkezde kalma oranı değerlendirildiğinde 1 mm, 3 mm ve 5 mm seviyelerinde her iki grubun ortalama değerleri birbirine yakın bulunmuş ve yapılan istatistiksel analizler sonucunda tüm seviyelerde gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). Dişlerin kırılma kuvveti ve dayanımı açısından gruplar arasında istatistiksel fark gözlenmemiştir (p>0,05). Eğelerin döngüsel yorulma direnci açısından gruplar arasında istatistiksel fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: İki farklı giriş kavitesi tasarımının, kök kanal şekillendirme etkinliği, transportasyon, merkezde kalma oranı, kırılma dayanımı ve eğelerin döngüsel yorulma direnci üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the influence of buccal access cavity design on root canal shaping ability, the fracture resistance of treated teeth, and the cyclic fatigue resistance of instruments in comparison to lingual access cavity. Methods: Forty-four mandibular incisors were included and randomly assigned into two groups (n=22) after micro-CT scanning for morphological similarity. Buccal access cavities were prepared in the first group, and lingual access cavities in the second. Root canal instrumentation was performed with 25# NiTi reciprocating files. Pre- and post-instrumentation micro-CT images were analysed to assess noninstrumented root canal areas, transportation and centering ratio. Root canal obturation was performed with the single-cone technique using a resin-based sealer and restored with composite resin. Fracture resistance was tested with a universal testing machine at a 135° angle. Cyclic fatigue resistance of the instruments was evaluated in a simulated stainless-steel canal with 60° curvature and 3 mm radius. Statistical analyses were performed on the collected data. Results: No significant differences were observed between the groups regarding noninstrumented root canal area and volume (p>0.05). Analysis of the centering ratio values revealed that the two groups were similar at the 1 mm, 3 mm, and 5 mm levels. Statistical evaluations demonstrated no significant differences between the groups at any level (p>0.05). Transportation values demonstrated no significant differences between the groups at any level (p>0.05). Fracture resistance of teeth and cyclic fatigue resistance of instruments showed no significant differences between the groups (p>0.05). Conclusion: Access cavity design had no significant effect on shaping ability, transportation, centering ratio, fracture resistance of teeth, or cyclic fatigue resistance of instruments.