Toplumsal cinsiyete dayalı dijital şiddet: Spor alanındaki kadın profesyonellerin deneyimleri
Gender-based digital violence: The experiences of women professionals in sports
- Tez No: 1007666
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Sosyoloji, Spor, Communication Sciences, Sociology, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, spor alanındaki kadın profesyonellerin (spor gazetecileri, millî-olimpik sporcular, hakemler) dijital mecralarda maruz kaldıkları şiddet deneyimlerini görünür kılmayı ve bu deneyimlerin toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle ilişkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmış; amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kartopu örneklemenin bir arada kullanılmasıyla belirlenen 27 kadın spor profesyoneliyle yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, nitel veri analizi tekniklerinden olan tematik analiz (betimsel analiz) ve içerik analizi birlikte kullanılmış; analiz sonucunda elde edilen bulgular ana ve alt tema kategorileri altında yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, spor alanındaki kadın profesyonellerin dijital şiddeti yaygın, toplumsal cinsiyet temelli ve çoğu zaman normalleştirilen bir deneyim olarak yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Katılımcıların %96'sının dijital şiddete maruz kaldığı ve dijital şiddetin en yoğun yaşandığı sosyal medya platformlarının ise Instagram (%81,5) ile X (%59,3) olduğu görülmektedir. Spor alanındaki kadın profesyoneller, mesleki performanslarının dışında cinsiyetleri, fiziksel görünümleri, medeni durumları, yaşları, cinsel yönelimleri, etnik kökenleri ve/veya engellilik durumu/fiziksel kusurları nedeniyle dijital şiddetin türleri olan siber taciz, siber (ısrarlı) takip, siber sömürü (intikam pornografisi), itibar zedeleme ve nefret içerikli söylemler, gizlilik ihlali gibi çok katmanlı dijital şiddet eylemlerine maruz kalabilmektedir. Dijital şiddetin temel nedenleri arasında toplumsal cinsiyet rolleri, cinsiyetçilik ve mesleki yeterlilik/performans baskısı gibi temel etkenler ön plana çıkmaktadır. Bulgular, faillerin büyük çoğunluğunu anonim kullanıcıların, spor izleyicilerinin ya da taraftarların oluşturduğunu; bazı durumlarda ise profesyonel spor ortamı içerisinde yer alan meslektaşların da fail konumunda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Dijital şiddetin kadın profesyoneller üzerinde yıkıcı psikolojik etkiler bıraktığı, onları otosansür uygulamaya, sosyal medya paylaşımlarını kısıtlama, failleri sessize alma ve/veya engelleme, sosyal medya hesaplarını kalıcı olarak kapatma veya kamusal alandan tamamen çekilmeye zorladığı ve bu sürecin kadın profesyonelleri suskunluk sarmalı içine iterek dijital kamusal alandan dışlanmalarına yol açtığı ortaya konmuştur. Aile, arkadaş desteği ya da profesyonel psikolojik destekle maruz kaldığı şiddet ve taciz eylemleriyle başa çıkamayan kadın profesyonellerin iş kaybı ve/veya mesleği bırakma düşüncesiyle karşı karşıya kalabildikleri saptanmıştır. Araştırma, dijital şiddetle mücadelede bireysel önlemlerin yetersizliğini; kurumsal, hukuki ve yapısal düzenlemelerin ise gerekliliğini vurgulamaktadır. Öte yandan, Türkiye'de bu konuyu spor alanındaki kadın profesyonellerin öznel deneyimleri üzerinden ele alan ilk ve özgün çalışma olarak literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Farklı disiplinleri bir arada buluşturan araştırma, daha güvenli ve denetime açık bir dijital alanın inşasına yönelik bireysel ve toplumsal farkındalık ile kurumsal ve hukuki politikaların geliştirilmesi süreçlerine zemin oluşturan öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to render the experiences of digital violence being exposed by women professionals in sport (sports journalists, national and elite athletes, and referees) visible and to put forward the relationship between these experiences and gender inequality. This study employs a phenomenological approach, a qualitative research design. In-depth interviews were conducted with 27 women sport professionals through a semi-structured interview guide. Participants were selected through a combination of criterion sampling and snowball sampling, both of which are purposive sampling techniques. In the analysis of the research data, qualitative techniques, specifically thematic (descriptive) and content analysis, were employed in combination, and the findings were interpreted within the framework of main and sub-theme categories. The findings indicate that women professionals in sport experience digital violence as a widespread, gender-based, and frequently normalised phenomenon. Ninety-six percent of participants reported exposure to digital violence, with Instagram (81.5%) and X (59.3%) identified as the platforms where such violence most commonly occurs. Participants reported experiencing multiple and intersecting forms of digital violence, including cyber harassment, cyberstalking, cyber exploitation (such as non-consensual image sharing), reputational harm, hate speech, and violations of privacy. These forms of violence occur not only in relation to their professional performance, but also based on their gender, physical appearance, marital status, age, sexual orientation, ethnic background, and/or disability or physical differences. Entrenched gender roles, sexism, and pressures related to professional competence and performance are among the primary reasons for digital violence. Findings indicate that the majority of perpetrators consist of anonymous users, sports audiences or fans, and, in some cases, colleagues operating within the professional sports environment. It is revealed that digital violence left a destructive impact on women professionals and forces them to apply self-censorship, to close their social media accounts permanently, to block or mute the perpetrators, to withdraw completely from the public sphere, and this process results in exclusion of women professionals from the digital public sphere by driving them into a“spiral of silence”. The study emphasizes that individual measures are insufficient and that institutional, legal, and structural regulations are necessary. Furthermore, this study fills a significant gap in the literature as one of the pioneering studies in Türkiye, addressing this issue through the subjective experiences of women professionals in sports. Bringing together multiple disciplines, the research offers recommendations that provide a foundation for developing individual and societal awareness, as well as institutional and legal policies aimed at constructing a safer and more accountable digital environment.