Bariatrik cerrahi geçiren hastaların beslenme durumlarının, vücut kompozisyonlarının ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status, body composition, and quality of life in patients undergoing bariatric surgery
  1. Tez No: 1007755
  2. Yazar: CEREN DEMOKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Obezite gittikçe artmakta olan metabolik bir hastalık haline gelmiştir. Bariatrik cerrahi obezite tedavisinde kullanılan yaygın bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı sleeve gastrektomi geçiren bireylerin beslenme durumlarının, vücut kompozisyonlarının ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesidir. Çalışma İstanbul ilinde özel bir hastanede operasyon geçirmiş 6 ay ve üzeri takip yapılan hasta grubu ile yürütülmüştür. Çalışmada 95 hastanın (81 kadın, 14 erkek) ameliyat sonrası süreci değerlendirilmiştir. Ameliyat öncesinde bireylerin %11,6'sında karaciğer yağlanması, %18,9'unda hipertansiyon, %14,7'sinde yüksek kolesterol, %2,1'inde kalp-damar hastalıkları, %24,2'sinde diyabet/ insulin direnci, %6,3'ünde uyku apnesi, %6,3'ünde kemik-eklem hastalıkları, %4,2'sinde polikistik over sendromu vardır. Bireylerin %50,5'inin ameliyat sonrası mevcut hastalığında düzelme görülmüştür. Bireylerin ameliyat öncesi vücut ağırlığı ortalaması 107,7±16,2 kg iken ameliyat sonrası 1.ayda 96,9±15,9 kg'a, 3.ayda 85,7±17,0 kg'a, 6.ayda 78,5±13,3 kg'a düşmüş olarak bulunmuştur. Ortalama vücut ağırlığı kaybı 1.ayda %10,0, 3.ayda %20,4, 6.ayda %27,1'dir. Ameliyat sonrası aylar açısından, vücut ağırlığı (kg), vücut kütle indeksi (VKİ), yağ oranı (%), vücut sıvı oranı (%), iç yağlanma ve metabolizma yaşı ölçümleri için anlamlı farklılık elde edilmiştir (p<0,05). Bireylerin yaşam kalitesi ölçeği skor değerlendirmesine göre ameliyat sonrası ortalama fiziksel fonksiyon değerleri 97,42, fiziksel rol güçlüğü değerleri 93,15, ağrı değerleri 84,96, genel sağlık değerleri 87,56, vitalite değerleri 86,00, sosyal fonksiyon değerleri 93,81, emosyonel rol güçlüğü değerleri 93,33, mental sağlık değerleri 87,11'dir. Sonuç olarak sleeve gastrektomi uzun dönemde sağlık durumunda düzelme sağlamakta ve vücut ağırlığında önemli kayba neden olmaktadır. Aynı zamanda yaşam kalite indeksi oldukça yüksek düzeyde olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Obesity has become an increasingly prevalent metabolic disease in all global regions. Bariatric surgery is a common method used in the treatment of obesity. The aim of this study is to evaluate the nutritional status, body composition, and quality of life of individuals who have undergone sleeve gastrectomy. The study was conducted with a group of patients who underwent surgery at a private hospital in Istanbul and were followed up for 6 months or more. The postoperative period of 95 patients (81 women, 14 men) was evaluated in the study. Prior to surgery, 11,6% of individuals had fatty liver disease, 18,9% had hypertension, 14,7% had high cholesterol, 2,1% had cardiovascular disease, 24,2% had diabetes/insulin resistance, 6,3% had sleep apnea, 6,3% had bone and joint diseases, and 4,2% had polycystic ovary syndrome. Improvement in existing diseases was observed in 50,5% of individuals after surgery. The average pre-operative body weight of individuals was 107,7±16,2 kg, while it decreased to 96,9±15,9 kg at 1 month, 85,7±17,0 kg at 3 months, and 78,5±13,3 kg at 6 months after surgery. The average body weight loss was 10,0% in the first month, 20,4% in the third month, and 27,1% in the sixth month. Significant differences were found in weight (kg), BMI, body fat percentage (%), body fluid percentage (%), visceral fat, and metabolic age measurements in the months following surgery (p<0,05). According to the quality of life scale score evaluation, the average postoperative physical function values were 97,42, physical role difficulty values were 93,15, pain values were 84,96, general health values were 87,56, vitality values were 86,00, social function values were 93,81, emotional role difficulty values were 93,33, and mental health values were 87,11. In conclusion, sleeve gastrectomy leads to long-term improvement in health status and significant weight loss. It also significantly improves the quality of life index.