Isıtılmış tütün ürünleri ve geleneksel sigaraların dental materyallerin renk değişimi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effects of heated tobacco products and cigarette smoking on color changes of dental materials
- Tez No: 1007760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BİLGİ ÖZYETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, farklı kimyasal içeriğe sahip CAD/CAM dental materyallerinin yapay yaşlandırma, geleneksel sigara dumanı ve ısıtılmış tütün ürünü (HTP) aerosollerine maruziyet sonrası renk stabilitesini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada monolitik zirkonya (Yucera ST Color), lityum disilikat cam seramik (IPS e.max CAD) ve hibrit seramik (VITA Enamic) olmak üzere üç farklı CAD/CAM dental materyal değerlendirilmiştir. Her materyalden hazırlanan örnekler; kontrol (yapay tükürük), geleneksel sigara ve ısıtılmış tütün ürünü (HTP) maruziyeti olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Örneklerin başlangıç renk ölçümleri (T0) gerçekleştirilmiş, bunu takiben tüm örneklere 5000 devir termal siklus işlemi uygulanmış ve ikinci renk ölçümleri (T1) yapılmıştır. Termal yaşlandırma sonrasında örnekler, günde 1 paket sigara kullanımına karşılık gelecek şekilde 1 aylık maruziyet protokolüne tabi tutulmuş; maruziyetin ardından üçüncü renk ölçümleri (T2) gerçekleştirilmiştir. Renk değişimleri, CIE Lab renk sistemi esas alınarak hesaplanan ΔE değerleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular: T0–T1 zaman aralığında, 5000 döngü termal siklus uygulaması sonrasında tüm CAD/CAM materyallerinde ölçülen ΔE değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p >0,05). T0–T2 ve T1–T2 zaman aralıklarında yapılan değerlendirmelerde ise maruziyet grupları arasında ΔE değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklar belirlenmiştir (p <0,05). Geleneksel sigara grubunda ölçülen ΔE değerleri, tüm materyaller için hem HTP grubuna hem de kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur (p < 0,05). Vita Enamic ve Yucera ST Color materyallerinde ölçülen ΔE değerlerinin IPS e.max materyaline kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p <0,05). Sonuç ve Öneriler: CAD/CAM materyallerinin renk stabilitesi materyal bileşimi ve maruziyet tipine bağlı olarak değişmektedir. Geleneksel sigara dumanı, HTP aerosollerine kıyasla daha fazla renk değişimine yol açmaktadır. Klinik uygulamalarda özellikle hibrit seramik ve zirkonya esaslı restorasyonlarda sigara alışkanlıklarının göz önünde bulundurulması ve uzun dönem klinik çalışmalarla bulguların desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the color stability of CAD/CAM dental materials with different chemical compositions following artificial aging, exposure to conventional cigarette smoke, and heated tobacco product (HTP) aerosols. Methods: Three CAD/CAM dental materials - monolithic zirconia (Yucera ST Color), lithium disilicate glass-ceramic (IPS e.max CAD), and hybrid ceramic (VITA Enamic)- were evaluated. Specimens were assigned to three groups according to exposure conditions: control (artificial saliva), conventional cigarette smoke, and heated tobacco product (HTP) aerosol. Baseline color measurements (T0) were recorded, followed by 5000 thermal cycles applied to all specimens and second measurements (T1). Subsequently, specimens were exposed to a one-month protocol corresponding to the consumption of one pack of cigarettes per day, and final color measurements (T2) were obtained. Color changes were calculated as ΔE values using the CIE Lab color system. Results: In the T0–T1 time interval, no statistically significant differences were observed in ΔE values among the CAD/CAM materials following 5000 thermal cycles (p > 0.05). In contrast, statistically significant differences in ΔE values were identified among the exposure groups in the T0–T2 and T1–T2 time intervals (p < 0.05). ΔE values measured in the conventional cigarette group were significantly higher for all materials compared with both the HTP and control groups (p < 0.05). Additionally, the ΔE values obtained for VITA Enamic and Yucera ST Color were statistically significantly higher than those recorded for IPS e.max CAD (p < 0.05). Conclusions and Recommendations: The color stability of CAD/CAM materials varies depending on material composition and type of exposure. Conventional cigarette smoke results in greater color changes compared with HTP aerosols. In clinical practice, smoking habits should be considered, particularly for hybrid ceramic and zirconia-based restorations, and further long-term clinical studies are recommended to support these findings.