Polikistik over tanısı almış infertil hastaların granüloza hücrelerinde integrin αvβ3 ifadesinin araştırılması
Investigation of integrin αvβ3 expression in granulosa cells of infertile patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 1007790
  2. Yazar: AYŞE GÜLÜŞÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Bilimler Bilim Dalı
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS), kadın infertilitesinin en yaygın nedenlerinden biri olup moleküler mekanizmaları henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, PKOS patofizyolojisinde kritik bir rolü olduğu düşünülen İntegrin αvβ3'ün granüloza hücrelerindeki gen ekspresyonu ve protein düzeyleri karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, IVF tedavisi gören PKOS tanılı hastalar ile sağlıklı kontrol grubundan elde edilen granüloza hücrelerinde mRNA düzeyleri qPCR, protein düzeyleri ise immünositokimyasal yöntemlerle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; gruplar arasında mRNA ekspresyonu açısından istatistiksel bir fark saptanmazken, protein seviyelerinin PKOS grubunda anlamlı derecede arttığı belirlenmiştir. PKOS hastalarında saptanan bu protein artışı, oosit mikroçevresindeki ekstraselüler matris (ECM) bileşenlerinin anormal bir yeniden yapılanma sürecine girdiğini göstermektedir. Folikül ECM yapısındaki bu değişimlerin, oosit ile granüloza hücreleri arasındaki çift yönlü iletişimi bozarak oosit kalitesinde düşüşe ve anovülasyona zemin hazırladığını düşündürmüştür. Çalışmamızda elde edilen bulgular PKOS'taki foliküler gelişim bozukluklarında İntegrin αvβ3'ün de rol oynadığını ortaya koymuştur ve bu bakımdan gelecekteki araştırmalara ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is one of the leading causes of female infertility, yet its molecular mechanisms have not been fully elucidated. This study comparatively aimed the gene expression and protein levels of Integrin αvβ3, which is thought to play a critical role in the pathophysiology of PCOS, in granulosa cells. Within the scope of the research, mRNA levels were analyzed by qPCR and protein levels were analyzed by immunocytochemical methods in granulosa cells obtained from patients diagnosed with PCOS undergoing IVF treatment and a healthy control group. According to the findings, while no statistical difference was detected between the groups in terms of mRNA expression, protein levels were found to be significantly increased in the PCOS group. This increase in protein levels detected in PCOS patients indicates that extracellular matrix (ECM) components in the oocyte microenvironment undergo an abnormal remodeling process. These changes in the follicular ECM structure suggest that the bidirectional communication between the oocyte and granulosa cells is disrupted, predisposing to a decline in oocyte quality and anovulation. The findings obtained in our study revealed that Integrin αvβ3 also plays a role in follicular development disorders in PCOS and, in this respect, will shed light on future research.