Cotinus coggygria Scop. ve Rhus coriaria L. bitkilerinden sentezlenen gümüş nanopartiküllerin karakterizasyonu, antibakteriyel ve antibiyofilm etkinliğinin araştırılması
Characterization and investigation of the antibacterial and antibiofilm activities of silver nanoparticles synthesized from Cotinus coggygria Scop. and Rhus coriaria L.
- Tez No: 1007789
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SAFİYE ŞAY COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Artan antimikrobiyal direnç oluşumu yeni terapötik ajanların keşfine yönelik çalışmaları gerekli kılmaktadır. Günümüzde nanopartiküller, enfeksiyonlarla mücadelede yeni ajanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Cotinus coggygria Scop. ve Rhus coriaria L. bitki ekstraktları kullanılarak, yeşil sentez yöntemiyle sentezlenen gümüş nanopartiküllerin karakterizasyonu, on standart bakteri suşu (S. aureus (MSSA), S. aureus (MRSA), S. epidermidis, E. faecalis, E. coli, K. pneumoniae, A. baumanii, P. aeruginosa, S. marcescens ve E. pasteurii) üzerindeki antibakteriyel ve antibiyofilm etkinliklerinin araştırılmasıdır. Gümüş nanopartiküllerin TEM, UV-Vis ve XRD analizleri gerçekleştirildi. Antimikrobiyal etkinlik için sıvı mikrodilüsyon ile MİK ve MBK değerleri belirlendi. Antibiyofilm etkinlik için mikroplaka yöntemiyle biyofilm inhibisyon ve eradikasyon oranları belirlendi. Nanopartiküllerin MİK değerleri 15.6 ile 125 µg/mL arasında; MBK değerleri de 62.5 µg/mL ile 4 mg/mL arasında tespit edildi. Cotinus coggygria AgNP'nin biyofilm inhibisyon oranı; 1/2, 1/4 ve 1/8 MİK konsantrasyonlarında değerlendirildi. Her üç konsantrasyonda da en yüksek inhibisyon oranı P. aeruginosa'da gözlendi. S. epidermidis dışındaki tüm bakterilerde biyofilm oluşumu değişik oranlarda inhibe oldu. Tüm bakteriler arasında en yüksek eradikasyon oranı %57.1 ile E. faecalis'te tespit edildi. Rhus coriaria AgNP için 1/2 MİK'te en yüksek inhibisyon oranı %34.2 ile S. aureus (MSSA)'ta; 1/4 MİK'te %26.5 ile P. aeruginosa'da; 1/8 MİK'te ise %26.2 oran ile yine S. aureus (MSSA)'ta gözlendi. E. faecalis ve S. epidermidis dışındaki tüm bakterilerde biyofilm inhibisyonu ve eradikasyonu tespit edildi. Tüm oranlar içinde en yüksek eradikasyon oranı %25.8 ile S. marcescens'te görüldü. Sonuç olarak, Rhus coriaria ve Cotinus coggygria bitkilerinden sentezlenen gümüş nanopartiküllerin, mikroorganizmaya bağlı olarak değişen düzeylerde antibakteriyel ve antibiyofilm etki gösterdiği ortaya konulmuştur. Bu nanopartiküllerin, antimikrobiyal direnç sorununa karşı alternatif ve tamamlayıcı bir yaklaşım olarak değerlendirilme potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The increasing emergence of antimicrobial resistance highlights the need for new therapeutic agents. Nanoparticles have recently attracted attention as alternative strategies against infectious diseases. This study aimed to synthesize silver nanoparticles (AgNPs) using Cotinus coggygria Scop. and Rhus coriaria L. plant extracts via a green synthesis approach, to characterize these nanoparticles, and to evaluate their antibacterial and antibiofilm activities against ten standard bacterial strains (S. aureus (MSSA), S. aureus (MRSA), S. epidermidis, E. faecalis, E. coli, K. pneumoniae, A. baumannii, P. aeruginosa, S. marcescens, and E. pasteurii). The synthesized AgNPs were characterized by TEM, UV–Vis spectroscopy, and XRD analyses. Antimicrobial activity was assessed by determining the minimum inhibitory concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBC) using the broth microdilution method. Antibiofilm activity was evaluated by measuring biofilm inhibition and eradication rates with a microplate assay. MIC values ranged from 15.6 to 125 µg/mL, while MBC values varied between 62.5 µg/mL and 4 mg/mL. The biofilm inhibition activity of Cotinus coggygria AgNPs was examined at 1/2, 1/4, and 1/8 MIC concentrations, with the highest inhibition observed against P. aeruginosa at all tested concentrations. Biofilm formation was inhibited in all bacteria except S. epidermidis, and the highest eradication rate (57.1%) was detected in E. faecalis. For Rhus coriaria AgNPs, the highest inhibition rates were observed against S. aureus (MSSA) at 1/2 and 1/8 MIC, and against P. aeruginosa at 1/4 MIC. Biofilm inhibition and eradication were detected in all bacteria except E. faecalis and S. epidermidis, with the highest eradication rate (25.8%) observed in S. marcescens. In conclusion, AgNPs synthesized from Rhus coriaria and Cotinus coggygria exhibited microorganism-dependent antibacterial and antibiofilm activities and may serve as alternative or complementary agents in combating antimicrobial resistance.