Abbas Sıhhat seçilmiş şiirler (Metin aktarımı-ses bilgisi-şekil bilgisi-dizin)
Abbas Sıhhat selected poems Text transcriptionphonology-morphology-index)
  1. Tez No: 1007874
  2. Yazar: BERFİN BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Yapılan çalışma, Azerbaycan edebiyatının önemli şairlerinden Abbas Sıhhat'ın seçilmiş şiirlerini merkeze alarak derinlemesine bir dilbilimsel ve yapısal inceleme sunmayı hedeflemektedir. Çalışmanın temeli, Abbas Sıhhat'ın edebi mirasını sadece içerik ve tema açısından değil, aynı zamanda fonolojik, morfolojik özgünlüğü bakımından da bilimsel bir zeminde analiz etmektir. Bu çalışmada, Azerbaycan edebiyatının önemli isimlerinden Abbas Sıhhat'ın Seçilmiş Şiirler adlı eserinde yer alan ve Kiril alfabesiyle yazılmış Azerbaycan Türkçesi metinler dilbilimsel açıdan incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Azerbaycan Türkçesinin dil özelliklerini metin merkezli bir yaklaşımla ortaya koymak ve söz konusu dilin şekil bilgisi ile ses bilgisi özelliklerini somut veriler üzerinden değerlendirmektir. Çalışmanın ilk aşamasında Kiril alfabesiyle yazılmış metinler, Azerbaycan Türkçesinin günümüzde kullanılan Latin alfabesine aktarılmıştır. Bu aktarım sürecinde metnin özgün dil özelliklerinin korunmasına özen gösterilmiştir. Ardından eserde yer alan tüm kelimeler tespit edilerek alfabetik bir dizin oluşturulmuş; böylece metnin söz varlığı sistemli bir biçimde ortaya konulmuştur. Hazırlanan dizin, çalışmanın şekil ve ses bilgisi incelemelerine temel oluşturmuştur. Şekil bilgisi incelemesinde kelime yapıları, yapım ve çekim ekleri ele alınmış; ses bilgisi incelemesinde ise ünlü ve ünsüz özellikleri ile ses olayları değerlendirilmiştir. İncelenen şiirlerde doğa unsurları (kuşlar, bahçe, yaz ve kış vb.), çocuk ve aile temaları (ana-çocuk, baba-oğul ilişkileri vb.), vatan sevgisi, hayvanlar gibi konuların ön plana çıktığı görülmüştür. Bu temalar, Abbas Sıhhat'ın sade dili ve öğretici üslubuyla Azerbaycan Türkçesinin söz varlığını ve yapısal özelliklerini yansıtması bakımından önem taşımaktadır. Sonuç olarak yapılan çalışma, Abbas Sıhhat'ın şiirleri üzerinden Azerbaycan Türkçesinin şekil bilgisi ve ses bilgisi özelliklerini ortaya koymayı amaçlamakta; yapılan alfabe aktarımı ve dizin çalışmasıyla alandaki araştırmalara katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to provide an in-depth linguistic and structural analysis by focusing on the selected poems of Abbas Sıhhat, one of the prominent poets of Azerbaijani literature. The primary focus of the study is to analyze Abbas Sıhhat's literary legacy not only in terms of content and thematic aspects, but also with regard to its phonological and morphological distinctiveness within a scientific framework. This study aims to provide an in-depth linguistic and structural analysis focusing on selected poems by Abbas Sıhhat, a significant poet of Azerbaijani literature. The foundation of the study is to analyze Abbas Sıhhat's literary legacy not only in terms of content and theme, but also in terms of its phonological and morphological originality, on a scientific basis. In this study, the Azerbaijani Turkish texts written in the Cyrillic alphabet, included in Abbas Sıhhat's work“Selected Poems,”are examined linguistically. The main objective of the study is to reveal the linguistic features of Azerbaijani Turkish through a text-centered approach and to evaluate the morphological and phonological features of the language based on concrete data. In the first stage of the study, the texts written in the Cyrillic alphabet were transcribed into the Latin alphabet currently used in Azerbaijani Turkish. Care was taken to preserve the original linguistic features of the text during this transcription process. Subsequently, all the words in the work were identified and an alphabetical index was created; thus, the vocabulary of the text was systematically presented. The prepared index formed the basis for the morphological and phonological analyses of the study. In the morphological analysis, word structures, derivational and inflectional suffixes were examined; in the phonological analysis, vowel and consonant characteristics and sound changes were evaluated. The poems examined showed that natural elements (birds, gardens, summer and winter, etc.), childhood and family themes (mother-child, father-son relationships, etc.), patriotism, and animals were prominent themes. These themes are important because they reflect the vocabulary and structural features of Azerbaijani Turkish through Abbas Sıhhat's simple language and didactic style. In conclusion, this study aims to reveal the morphological and phonological features of Azerbaijani Turkish through Abbas Sıhhat's poems; and to contribute to research in the field through the transcription and indexing work.