Taze yumurta kalitesinin muhafazasında kitosan/sepiyolit nanokompozit kaplama uygulamaları
Applications of chitosan/sepiolite nanocomposite coatings to improve fresh eggs quali̇ty
  1. Tez No: 1007875
  2. Yazar: HAVVA CEMİLE TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yumurta; düşük maliyeti, yüksek besin değeri olan gıdalardan biri olarak kabul edilmektedir. Ancak, depolama süresince gözeneklerinden gerçekleşen kütle transferi (CO₂ ve H₂O) sonucunda yumurtanın özelliklerinde belirgin bir azalma meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı düzeylerde sepiyolit nanopartikülleri (%0,625, %1,25, %2,5 ve %5) içeren kitosan/sepiyolit nanokompozit kaplamaların, taze tavuk yumurtalarına uygulanarak 30 günlük depolama süresince kalite parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Depolama süresi sonunda kontrol grubunda ağırlık kaybı %4,06 olarak belirlenirken, kaplanmış yumurtalarda bu değer %1,83'e kadar düşmüştür. Albümin pH değeri bakımından depolama sonunda kontrol grubunda 9,31 olarak ölçülmüş, en düşük pH değeri kitosan/sepiyolit %5 grubunda (8,86) belirlenmiştir. Albüminin toplam çözünebilir madde miktarı başlangıçta 14,07 iken, depolama sonunda kontrol grubunda 17,55'e yükselmiş, kitosan ve sepiyolit katkılı gruplarda daha düşük artış göstermiştir. Ayrıca köpük oluşturma kapasitesi kontrol grubunda 663 iken, sepiyolit katkılı kaplamalarda ise 740–770 aralığında daha yüksek değerler elde edilmiştir. Araştırma bulguları, kitosan/sepiyolit nanokompozit kaplamaların yumurta kabuğundaki mikrogözenekleri kısmen kapatarak gaz geçirgenliğini azalttığını, böylece yumurtanın iç kalitesinin korunmasına katkı sağladığını göstermiştir. Farklı konsantrasyonlar arasında özellikle %5 sepiyolit katkılı kitosan kaplamanın depolama süresince kaliteyi koruma açısından en etkili sonuçları verdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, kitosan/sepiyolit esaslı nanokompozit kaplamaların taze yumurtaların depolama süresince fizikokimyasal ve fonksiyonel özelliklerini korumada etkili, çevre dostu ve ekonomik bir biyobazlı kaplama alternatifi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Eggs are considered one of the low-cost, high-nutritional-value foods. However, during storage, mass transfer (CO₂ and H₂O) through their pores significantly reduces their nutritional properties. The aim of this study was to determine the effects of chitosan/sepiolite nanocomposite coatings containing different levels of sepiolite nanoparticles (0.625%, 1.25%, 2.5%, and 5%) on the quality parameters of fresh chicken eggs during a 30-day storage period. At the end of the storage period, weight loss in the control group was determined to be 4.06%, while this value decreased to 1.83% in coated eggs. In terms of albumin pH, it was measured as 9.31 in the control group at the end of storage, while the lowest pH value was determined in the chitosan/sepiolite 5% group (8.86). The total soluble matter content of albumin increased from 14.07 initially to 17.55 in the control group at the end of storage, showing a lower increase in the chitosan and sepiolite-added groups. In addition, foaming capacity was 663 in the control group, while higher values in the range of 740–770 were obtained in sepiolite-added coatings. Research findings have shown that chitosan/sepiolite nanocomposite coatings partially seal micropores in eggshells, reducing gas permeability and thus contributing to the preservation of the internal quality of the egg. Among different concentrations, the chitosan coating with 5% sepiolite was found to be the most effective in terms of maintaining quality during storage. In conclusion, this study demonstrates that chitosan/sepiolite-based nanocomposite coatings are an effective, environmentally friendly, and economical bio-based coating alternative for preserving the physicochemical and functional properties of fresh eggs during storage.