Progression systems in roguelike games: A case study of hades
Roguelıke oyunlarında ilerleme sistemleri: Hades örneği üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 1007882
  2. Yazar: ARDA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Roguelike oyunlar geleneksel olarak tur tabanlı tekrarlar, prosedürel varyasyonlar ve kalıcı ölüm ile tanımlanır. Ancak, bu türün modern örnekleri, oyuncu deneyimini ve motivasyonunu yeniden şekillendiren ilerleme sistemlerini giderek daha fazla içermektedir. Bu çalışma, Hades (Supergiant Games) oyununu örnek alarak roguelike oyunlardaki ilerleme sistemlerini incelemekte ve geçici, kalıcı ve anlatımsal ilerleme ile bunları destekleyen sistemlere odaklanmaktadır. Metacritic'ten alınan oyuncu geri bildirimleriyle desteklenen yakın okuma metodolojisi kullanılarak, bu sistemlerin oyun ve anlatı yapılarıyla nasıl etkileşime girdiğini analiz etmektedir. Bulgular, Hades'in ilerleme sistemlerini, roguelike türünün temel ilkelerini korurken, tekrar oynanabilirliği ve anlamlı karar vermeyi artıran birbirine bağlı katmanlar olarak entegre ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Roguelike games are traditionally defined by turn-based repetition, procedural variation, and permanent death. However, modern examples of this genre increasingly include progression systems that reshape player experience and motivation. This study examines progression systems in roguelike games using the example of Hades (Supergiant Games), focusing on temporary, permanent, and narrative progression and the systems that support them. Using a close reading methodology supported by player feedback from Metacritic, it analyzes how these systems interact with the game and narrative structures. The findings show that Hades integrates its progression systems as interconnected layers that enhance replayability and meaningful decision-making while preserving the fundamental principles of the roguelike genre.