Türkiye'de son 30 yıl içinde karma yem üretimi ve teknolojisi alanındaki gelişmeler
- Tez No: 678
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
- 54 - ÖZET 1956 yılında kurulan ve 1958 yılında 4 fabrikayla üretime başlayan karma yem sektörümüz, her yıl fabrika sayısı, kapasite ve üretim miktarını arttırarak 1985 yılında fabrika sayısını 180' e, kurulu kapasiteyi 3.342.000 tona ve üretim miktarını da 3.042.000 tona çıkarmış bulunmaktadır. Yeni kurulabilecek fabrikalarda bu kapasitenin artacağı görülmektedir. Bu görünümüyle kurulu kapasite ilerki 10 yıl içinde ülkemiz karma yem gereksinimini karşılayacak düzeydedir. Her yıl ileri teknoloji ve uzman teknik elemanlarca güçlenen, hayvan besleme alanında yapılan araştırmaları en kısa sürede pratiğe aktaran yem sanayi sektörümüz, ileri ülkeler düzeyine ulaş maktadır. Mevcut talebin karşılanmasında, hammaddeler yönünden olu şan sorunların halledilmesi gerekmektedir. Sadece yem sanayiinin gereksinimi olan hammaddeleri karşılayabilecek ve dağıtımını programlayabilecek bir kuruluşun kurulmasında yarar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
- 55 - SUMMARY Turkish Mixed Peed Industry, established in 1956 and operating with four factories by 1958» has increased its production and capacity yearly, reaching a production of 3.042.000 tons and a capacity of 3.342.000 tons wit h 180 factories by 1985. Thi capacity will increase more with nevw fastories Thus we can say that its established capacity will provide our co untry's mixed feed requirements for an another decade. Our Feed Industry continuously progressing with aduanced technology and an experienced technical staff will very soon reach the level of similar industries in developed countries. Technology gathered from the latest studies in animal feeding is immediately put into practice. Problems regarding raw materials mu3t be solved in order to meet present demands. It will be usefill to establish a subsiduary industry to provide the raus materials and to plan this distribution hecessary for the Feed Industry.