Katı-hal lazerleri
Solid-state lasers
- Tez No: 440
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1987
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Burhan DAVARCIO?LU Yüksek Lisans Tezi Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ANKARA, ŞUBAT 1987 Bu çalışmada, katı-hal lazer teorisi ve katı-hal lazerlerinin günümüze geliş durumu araştırılmıştır. Katı-hal lazer terimi, bir uygun iyon ile katkılanmış katı kristalli veya cam maddeleri kullanan lazerleri ifade eder. Bu tezde özellikle katı-hal lazer maddeleri incelenmiştir. Bunlar hakkında bilgi toplanmış ve bu bilgi derlenmiştir. Daha sonra, derlenen bu bilgi kullanılarak katı-hal lazer yapılarına bakılmıştır. Katı-hal lazer yapıları, değişik katı-hal lazer madde tipleri ile ilgilidir. Yapılan çalışmada, kristalli esas maddeler tanımlan mış ve bunların lazer sistemlerine göre uygun olan özel likleri vurgulanmıştır. Nadir-toprak ve geçiş metal safsız lıklarının lazer yapımında kullanımı gösterilmiş ve hassas laştırmanın lazer sisteminin toplam verimi üzerindeki et kisi tartışılmıştır. -II-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Burhan DAVARCIO?LU (M.S.) Gazi university Institute of Science and Technology ANKARA, FEBRUARY 1987 SOLID-STATE LASERS In this study, the theory and progress of the solid- state lasers have been reviewed. The term solid-state lasers implies lasers using solid crystalline or glass materials doped with a suitable ion. In this thesis, especially the solid-state laser materials have been investigated. A lot of information has been collected and this information has been arranged. Then, using this information the structure of these lasers examined. Solid-state laser structures is related with different types of solid-state laser materials. At this study, crystalline host materials are described, pointing out their characteristics pertinent for laser systems. Rare-earth and transition metal impurities used as laser materials are tabulated and the role of sensitization in increasing the overall efficiency of laser systems is described. -Ill-