Ambalaj tasarımında illüstrasyonun yenilikçi etkileri
Innovative effects of illustration in packaging design
  1. Tez No: 1007917
  2. Yazar: TUĞÇE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Ambalaj tasarımı, yalnızca ürünün korunması ve taşınması değil, aynı zamanda markanın kimliğini yansıtan, tüketiciyle duygusal bağ kuran çok yönlü bir iletişim aracıdır. Bu çalışmada, ambalaj tasarımında illüstrasyonun nasıl yenilikçi bir etki yarattığı, görsel anlatım gücünü nasıl dönüştürdüğü ve tüketici davranışları üzerindeki etkileri detaylı şekilde incelenmiştir. Geleneksel fotoğraf ve sembollerin ötesine geçen illüstrasyonlar, ambalajlara yalnızca estetik değil, aynı zamanda hikâye anlatımı ve özgünlük kazandırmakta; markaların hedef kitleleriyle daha derin bir bağ kurmasına olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda illüstrasyon, sadece bir süsleme aracı değil, ürünün karakterini yansıtan ve kullanıcı deneyimini dönüştüren stratejik bir tasarım diline dönüşmektedir. Araştırmada, grafik tasarım ve pazarlama literatürü doğrultusunda illüstrasyonun işlevi, çeşitleri ve tüketici algısındaki karşılığı değerlendirilmiş; farklı sektörlerden ambalaj örnekleri üzerinden nitel analizler yapılmıştır. İncelemeler sonucunda, yenilikçi illüstratif yaklaşımların marka kimliğiyle uyumu güçlendirdiği, satın alma kararlarını pozitif yönde etkilediği ve özellikle sürdürülebilirlik, kişiselleştirme ve nostalji gibi trendlere daha iyi cevap verdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, ambalaj tasarımında illüstrasyonun yalnızca görsel değil, aynı zamanda stratejik ve deneyimsel bir değer taşıdığı, tasarım süreçlerinde etkili bir araç olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Packaging design today serves not only to protect and transport products, but also as a powerful visual communication tool that reflects brand identity and establishes an emotional connection with the consumer. This study explores the innovative impact of illustration in packaging design, focusing on its ability to reshape visual storytelling and influence consumer behavior. Moving beyond traditional photographs and symbols, illustrations offer originality, narrative depth, and a distinct visual identity to packaging. When strategically implemented, illustrations become more than decorative elements—they transform into dynamic carriers of a product's character and contribute significantly to consumer engagement and brand loyalty. The research employs a qualitative approach, including a comprehensive literature review and case studies from various sectors. Findings reveal that innovative illustration techniques enhance the coherence of brand identity, positively influence purchasing decisions, and align effectively with contemporary trends such as sustainability, personalization, and nostalgia. In conclusion, illustration in packaging design should be recognized not merely as an aesthetic choice, but as a strategic and experiential tool that enriches both the design process and the consumer experience.