İllüstratif marka kimliği tasarımı analizi ve bir uygulama
Illustrative brand identity design analysis and an application
  1. Tez No: 477359
  2. Yazar: YAĞMUR CANSEL İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NAZLI GÜRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İllüstratif marka kimliği tasarımı; markalaşmanın ortaya çıkışından itibaren var olan ve her geçen gün sayıları artan markalarla birlikte değişen tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak bulunduğu dönemin koşulları ve yapısına göre şekillenmiştir. Bu çalışmanın amacı, illüstrasyonun marka kimliği tasarımlarındaki yeri ve önemini saptamak, tarihsel gelişimini gözlemlemek ve günümüz tasarım dünyasında nasıl konumlandığını araştırmaktır. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, markanın tanımı, görsel marka tasarımını oluşturan ögeler ve markalaşma kavramı incelenmiştir. Markanın ortaya çıkışındaki“tek işaret”olma durumunun ürün ve hizmet sunan firma ya da kişilerin kapsamlarının günümüze dek genişlemesiyle marka kimliği içeriğinin de genişlemesinden bahsedilmiştir. Görsel tasarım kavramlarıyla doğrudan ilişkili markalaşma türleri ve sürecine değinilmiştir. İkinci bölümde, illüstratif marka kimliği tasarımının tanımı yapılmış ve tarihsel gelişim süreci 19. yy sonu Viktoryen görseller, Art Nouveau dönemi ambalaj ve afiş tasarımları, Modernizm, fotoğraf kullanımı ve dijital devrim evreleri kapsamında incelenmiştir. Güncel retro stiller ve marka tasarımında kullanımı illüstratif örnekler analiz edilerek incelenmiştir. Üçüncü bölümde, güncel tasarım dünyasından bahsedilmiştir. Günümüz illüstratif marka kimliği tasarımlarındaki yeni eğilimlere değinilmiş ve güncel temalar üzerinden örnek analizlerine yer verilmiştir. Yapılan araştırma kapsamında, görsel kimlikteki sembolik ve ikonik markalaşmanın aksine, illüstrasyonların tanımlayıcı ayrıntılarla bir markanın kimliğini detaylandırmaya hizmet ettiği, illüstrasyonun markalaşmadaki amacının; bir şeyin ötesini anlatmak (metalaştırmak) böylece bir ürüne duygusal bağ eklemek olduğu sonucuna varılmıştır. Marka hikayesi ve hikayenin illüstrasyon ile görselleştirilip, marka kimliğinde kullanılmasının amacının bu duygusal bağı yaratarak“bir üründen fazlası”fikrini vermek olduğu, marka kimliklerinde kullanılan illüstrasyonlar ile ürün/hizmetin daha keyifli, eğlenceli, dikkat çekici bir hale gelerek, ürünlerin fark edilmesi, beğenilmesi, satın alınmasının sağlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Illustrative brand identity design, has existed since the emergence of branding and with the number of brands increasing, it is shaped by the conditions of the period depending on the changing consumption habits. The aim of this study is to determine the place and importance of illustrations in brand identity designs, to observe historical development and to investigate how it is positioned in the contemporary world of design. The research is composed of three main parts. First part includes the definition of brand, elements that composed visual brand design and branding. It has been mentioned that the identity of the brand is enlarged by the daily expansion of the scope of the company or persons providing products and services as being the“single sign”in the emergence of the brand. The types and processes of branding that are directly related to visual design concepts are mentioned. Second part refers to definition of illustrative brand identity and the historical development process within the scope of the 19th Century Victorian visuals, Art Nouveau packaging and poster designs, Modernism, photography and digital revolution. Contemporary retro styles and applications in brand designs examined by analyzing illustrative examples. Third part gives references to contemporary design world. Trends in today's illustrative brand identity designs have been mentioned and sample analysis have been introduced within contemporary themes. In scope of this research; contrary to the symbolic and iconic branding in visual identity, the illustrations serve to elaborate the identity of a brand with descriptive details; (commoditize) something beyond it, so that it leads to the emotional attachment of a product. The purpose of brand story and visual storytelling by creating this emotional connection to give the idea of“more than a product”. The brand identity is used to make the product/service more blissful, enjoyable and remarkable to recognized, liked and be purchased.