Grafik tasarımda 3b illüstrasyon 'ZBrush'
3d illustration in the graphic design 'ZBrush'
  1. Tez No: 920335
  2. Yazar: SEMA YOZGAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUTKU DİLEM ALPASLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Geleneksel illüstrasyon tekniklerinin ardından bilgisayar teknolojilerinin tasarım ve sanat alanlarında vazgeçilmez bir unsur hâline gelmesiyle birlikte dijital illüstrasyonlar ortaya çıkmıştır. Bu gelişme, sanatçılara hem maliyet hem de zaman açısından tasarruf sağlama imkânı sunmaktadır. Dijital illüstrasyonlar, bu çalışma kapsamında iki boyutlu ve üç boyutlu olmak üzere iki temel kategoriye ayrılmaktadır. İki boyutlu dijital illüstrasyonlar, piksel tabanlı ve vektörel tabanlı yazılımlar aracılığıyla üretilen ve iki boyutlu yüzey üzerinde tasarlanan görsellerdir. Üç boyutlu dijital illüstrasyonlar ise, üç boyutlu yazılımlar kullanılarak oluşturulan modellemeler ile tasarlanan illüstrasyonları ifade etmektedir. Üç boyutlu tasarım yazılımlarından biri olan ZBrush, diğer üç boyutlu yazılımlardan farklı özelliklere sahiptir.“Sculpting”(heykeltıraşlık) yöntemi ile çalışan bu yazılım, dijital heykel oluşturma aracı olarak değerlendirilmektedir. Daha detaylı modelleme imkânı sunması nedeniyle özellikle karakter tasarımcıları tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu programda sanal bir kil topağının şekillendirilmesine benzer şekilde fırça araçları kullanılarak üç boyutlu modellemeler gerçekleştirilebilmektedir. Oluşturulan modeller, üç boyutlu ortamda istenilen biçimde renklendirilebilmekte ve render motorları aracılığıyla son hâline getirilmektedir. Bu yöntem sayesinde üç boyutlu illüstrasyonlar üretilebilmektedir. ZBrush programı ile tasarlanan üç boyutlu illüstrasyonlar, afiş, kapak ve ambalaj tasarımı gibi çeşitli grafik tasarım ürünlerinde görsel unsur olarak kullanılabilmektedir. İki boyutlu illüstrasyonlara kıyasla, doğru ışık ve derinliğe sahip olan üç boyutlu illüstrasyonların grafik tasarım alanına görsel açıdan zenginlik katabileceği öngörülmektedir. Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmaktadır. İllüstrasyonun tarihi süreç içerindeki evrimi incelenerek grafik tasarım ürünlerinde kullanımı gözlenmiştir. Bu süreç doğrultusunda üç boyutlu illüstrasyonun hangi grafik tasarım ürünlerinde kullanıldığı ve iki boyutlu illüstrasyondan avantajı ve dezavantajı vurgulanmak amaçlanmaktadır. İki boyutlu ve üç boyutlu illüstrasyon arasındaki temel farklılıklar, bu araştırma kapsamında örnek bir çalışma üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca, tez kapsamında ZBrush yazlımı ile tasarlanan beş örnek ile üç boyutlu illüstrasyonların kitap kapağı ve afiş tasarımlarında kullanımı, tasarım özellikleri açısından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu tez araştırması, bu konu ile ilgili detaylı bir yazılı kaynak olmamasından dolayı özgün bir tez çalışmasıdır. Tasarımcıların farklı teknikleri deneyimlemesi, kişisel çizim üsluplarını geliştirmeleri açısından önemli bir süreçtir. Grafik tasarım alanında üç boyutlu illüstrasyon kullanımının alana yeni bir perspektif kazandırarak yenilikçi yönelimlerin önünü açacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Following traditional illustration techniques, digital illustrations have emerged as computer technologies have become an indispensable element in the fields of design and art. This development offers artists the opportunity to save both cost and time. Within the scope of this study, digital illustrations are divided into two basic categories: two-dimensional and three-dimensional. Two-dimensional digital illustrations are images produced through pixel-based and vector-based software and designed on a two-dimensional surface. Three-dimensional digital illustrations, on the other hand, refer to illustrations designed with modelling created using three-dimensional software. ZBrush, one of the three-dimensional design software, has different features from other three-dimensional software. This software, which works with the 'sculpting' method, is considered as a digital sculpture creation tool. It is widely used especially by character designers because it offers more detailed modelling opportunities. In this programme, three-dimensional modelling can be performed by using brush tools similar to the shaping of a virtual clay pellet. The models created can be coloured as desired in the three-dimensional environment and finalised through rendering engines. Thanks to this method, three-dimensional illustrations can be produced. Three-dimensional illustrations designed with the ZBrush programme can be used as visual elements in various graphic design products such as poster, cover and packaging design. Compared to two-dimensional illustrations, it is predicted that three-dimensional illustrations with the right light and depth can add visual richness to the field of graphic design. In this research, descriptive research method is used. The evolution of illustration in the historical process was analysed and its use in graphic design products was observed. In line with this process, it is aimed to emphasise in which graphic design products three-dimensional illustration is used and its advantages and disadvantages compared to two-dimensional illustration. The main differences between two-dimensional and three-dimensional illustration are evaluated through a sample study within the scope of this research. In addition, the use of three-dimensional illustrations in book cover and poster designs with five examples designed with ZBrush software within the scope of the thesis is examined in detail in terms of design features. This thesis research is an original thesis study since there is no detailed written source on this subject. It is an important process for designers to experience different techniques and to develop their personal drawing style. It is thought that the use of three-dimensional illustration in the field of graphic design will pave the way for innovative orientations by bringing a new perspective to the field.