Deneyim görünümü ve uzun süreli konaklama: Van ili ve otel işletmesi perspektifi
Experiencescape and long term accommodation: Van province and hotel management perspective
  1. Tez No: 1007932
  2. Yazar: ASUMAN LEVENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ÖZOĞUL BALYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Her geçen gün sosyal, ekonomik ve teknolojik alanlarda sürekli değişim yaşanmaktadır. Destinasyonlar ve turizm sektöründeki işletmeler de varlığını sürdürebilmek için yeni gelişmeleri takip etmek ve uyum sağlamak zorundadır. Destinasyonların ve işletmelerin rekabet ortamında varlığını devam ettirebilmesi için hizmet kalitesini arttırabilmesi ve misafir memnuniyetine önem vermesi gerekmektedir. Misafir memnuniyeti unutulmaz deneyimler yaratarak sağlanmaktadır. Bu nedenle misafir deneyimlerine önem verilmeli ve deneyimlerine yönelik görüşleri araştırılmalıdır. Buradan hareketle araştırmanın amacı, uzun süreli konaklama yapan misafirlerin Van iline ve bir otel işletmesine yönelik deneyim görünümü algılarını ve bu algıları şekillendiren unsurları belirlemektir. Araştırmada Pizam ve Taşçı (2019) tarafından geliştirilen“experiencescape”(deneyim görünümü) yaklaşımından yararlanılmıştır. İlgili yaklaşım; destinasyonları duyusal, fonksiyonel, sosyal, doğal ve kültürel boyutların yanı sıra misafirperverlik kültürü kapsamında bütünleşik bir yapıda değerlendirmeye olanak tanımaktadır. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemiyle tasarlanmış keşifsel bir çalışmadır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Van'da 5 yıldızlı bir otelde uzun süreli konaklayan, aralarında doktor, akademisyen ve müfettişlerin bulunduğu 20 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin içerik analizi sonucunda Van, %80,2'lik yüksek pozitif algı oranıyla başarılı bir destinasyon görünümü sergilemekte; yerel halkın kurumsallaşmış misafirperverliği, zengin gastronomisi ve Van Gölü'nün doğal konforu ziyaretçi deneyiminin en güçlü sacayaklarını oluşturmaktadır. Buna karşın, kentin kültürel miras yönetimi süreçlerindeki eksiklikler ile altyapı, ulaşım ve trafik gibi fonksiyonel boyutlardaki kronik tıkanıklıklar sürdürülebilir turizm büyümesinin önündeki temel bariyerler olarak öne çıkmaktadır. Diğer yandan, otel işletmesi, %90,9'luk yüksek genel memnuniyet oranıyla oldukça başarılı bir deneyim alanı sunmakta; özellikle personelin ve üst yönetimin sergilediği kurumsal misafirperverlik ile imza lezzetler etrafında şekillenen kültürel elçilik rolleri misafir bağlılığını arttıran ana güçleri oluşturmaktadır. Buna karşın, tesisin temizlik ve merkezi konum avantajına rağmen otopark kapasitesi ile internet bağlantısı gibi fonksiyonel boyutlarda yaşanan teknik altyapı yetersizlikleri, sürdürülebilir hizmet kalitesi için modernize edilmesi gereken temel gelişim alanları olarak öne çıkmaktadır. Araştırma, hem destinasyon hem de işletme düzeyinde beşeri ilişkilerin ve misafirperverliğin, altyapısal eksiklikleri dengeleyen en kritik deneyim unsurları olduğunu ve bütüncül“deneyim görünümü”yaklaşımının turist algısını anlamada güçlü bir çerçeve sunduğunu göstermektedir. Elde edilen çıkarımlar, bölgede sürdürülebilir bir turizm büyümesi ve uzun vadeli rekabet avantajı sağlamak için fiziki ve dijital altyapı sorunlarının çözülerek kültürel mirasın modern pazarlama vizyonuyla yönetilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Continuous social, economic, and technological transformations occur on a daily basis. To sustain their viability, both destinations and tourism enterprises must closely monitor and adapt to these emerging developments. Maintaining competitiveness requires destinations and firms to enhance service quality and prioritize guest satisfaction, which is increasingly achieved by co-creating memorable experiences. Consequently, capturing guest experiences and investigating their perceptions regarding these touchpoints remains paramount. Grounded in this rationale, this study aims to determine the experiencescape perceptions of long-term guests toward both the destination of Van and a specific hotel enterprise, while identifying the underlying determinants that shape these perceptions. The study conceptualizes these dynamics through the 'experiencescape' framework developed by Pizam and Tasci (2019). This approach allows for an integrated evaluation of destinations across sensory, functional, social, natural, and cultural dimensions, underpinned by an overarching culture of hospitality. Employing a qualitative research design, this exploratory study utilized a purposive sampling method. In-depth interviews were conducted with 20 long-term guests—including physicians, academics, and inspectors—residing at a 5-star hotel in Van. Content analysis of the interview data reveals that Van exhibits a highly successful destination experiencescape, characterized by a substantial positive perception rate of 80.2%. The institutionalized hospitality of the local population, a rich gastronomy, and the natural comfort offered by Lake Van constitute the strongest triad of the visitor experience. Conversely, deficiencies in cultural heritage management processes, alongside chronic bottlenecks in functional dimensions—such as physical infrastructure, accessibility, and traffic congestion—emerge as primary barriers to sustainable tourism growth. On the organizational level, the hotel enterprise delivers a highly successful experiential space, yielding a 90.9% overall satisfaction rate. Notably, the institutionalized hospitality displayed by the staff and senior management, combined with their cultural ambassadorship roles centered around signature culinary offerings, serves as the primary driver fostering guest loyalty. However, despite the advantages of cleanliness and a central location, technical infrastructure inadequacies within the functional dimension—specifically parking capacity and internet connectivity—stand out as critical areas requiring modernization to ensure sustainable service quality. Conclusively, this research demonstrates that at both the destination and enterprise levels, human relations and hospitality serve as the most critical experiential elements mitigating infrastructural deficiencies. Furthermore, it validates that the holistic 'experiencescape' approach provides a robust framework for deciphering tourist perceptions. These insights underscore that achieving sustainable tourism growth and a long-term competitive advantage in the region necessitates resolving physical and digital infrastructure bottlenecks while managing cultural heritage through a modern marketing vision.