The roles, contributions, and influence of designers within the entrepreneurial ecosystem in Turkey
Türkiye girişimcilik ekosisteminde tasarımcıların rolleri, katkıları ve etkisi
- Tez No: 1007931
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY HASDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Giderek gelişen teknoloji ve iş ortamı ile birlikte endüstriyel ekonomilerden bilgi ekonomilerine geçiş, endüstriyel tasarımın kapsamını ürün odaklı uygulamaların ötesine taşımış ve tasarımcıların sahip oldukları bilgi ve becerileri aracılığıyla aldıkları rolleri etkilemiştir. Girişimcilik ekosistemi yaklaşımı ise girişim faaliyetlerinin aktörler, kurumlar ve bağlamsal koşullar arasındaki etkileşimlerle şekillendiğini vurgulamasına rağmen, tasarımcılar çoğunlukla ayrı ve görünür bir aktör grubu olarak ele alınmamaktadır. Türkiye bağlamında gelişmekte olan girişimcilik ekosistemi, endüstriyel tasarım da dahil olmak üzere farklı disiplinlerden profesyonellerin katılımı ile tasarımcıların ekosistem içindeki konumunu incelemek için uygun bir araştırma alanı sunmaktadır. Bu çalışma, tasarımcıları ekosistemin aktörleri olarak konumlandıran ampirik araştırmaların sınırlılığını ele alarak tasarımcıların ekosistem içindeki rollerini, becerilerini ve etkilerini incelemektedir. Araştırma, startup firmaları ve destek organizasyonlarında çalışan tasarımcılar ve onlarla birlikte çalışan diğer disiplinlerden katılımcılarla gerçekleştirilen 51 yarı yapılandırılmış görüşmeye dayanmaktadır. Analiz sonucunda tasarımcıların katkıları görev, organizasyon ve ekosistem düzeylerindeki etkileşimler üzerinden kavramsallaştırılmış ve ekosistemdeki tasarımcı rollerine yönelik işlevsel, bütünleştirici ve girişimci rollerden oluşan yeni bir çerçeve önerilmiştir. Bununla birlikte, tasarımcıların ekosisteme dahil oluşunu etkileyen bulgular Isenberg'in Girişimcilik Ekosistemleri Alanları temelinde yapılandırılarak sunulmuş ve Tasarımcı Entegrasyonu için Ekosistem Modeli geliştirilmiştir. Bu çalışma, girişimcilik ekosistemi literatürü ile tasarım çalışmalarını tasarımcıların ekosisteme dahil oluşu odağında bir araya getirerek literatüre hem kavramsal hem de ampirik katkı sunmaktadır. Ayrıca, geliştirilen rol çerçevesi ve entegrasyon modeli temelinde tasarımcıların ekosisteme entegrasyonunu güçlendirmeye yönelik yapısal, eğitsel ve mesleki çıkarımlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with developments in the technological and business environments, the transition from industrial to knowledge-based economies has expanded the scope of industrial design beyond product-oriented practices and has influenced the roles designers play by leveraging their knowledge and skills. Although the entrepreneurial ecosystem approach emphasizes that entrepreneurial activity is shaped by interactions among actors, institutions, and contextual conditions, designers are rarely treated as a distinct and visible actor group. In the Turkish context, the developing entrepreneurial ecosystem attracts professionals from various disciplines, including industrial design, and provides a suitable setting for examining designers' roles within the ecosystem. Addressing the gap in empirical research on designers in the ecosystem, this study examines their roles, skills, and impacts through 51 semi-structured interviews with designers and participants from other disciplines who work with them in startup firms and support organizations. The analysis conceptualizes designers' contributions across task, organizational, and ecosystem levels of engagement and proposes a new framework of designer roles: functional, integrative, and initiative roles. In addition, the findings affecting designers' integration into the entrepreneurial ecosystem were mapped and presented through Isenberg's domains of the entrepreneurial ecosystem, and the Ecosystem Model of Designer Integration was developed. Bringing together the entrepreneurial ecosystem literature and design studies by focusing on designers' integration into the ecosystem, this study offers both conceptual and empirical contributions. It also presents structural, educational, and professional implications for strengthening designers' integration into the ecosystem, based on the proposed role framework and integration model.