Peacebuilding efforts in Southeast Asia: Cases of Aceh and Mindanao
Güneydoğu Asya'da barış inşası çabaları: Açe ve Mindanao örnekleri
- Tez No: 1007965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Endonezya'nın Açe bölgesi ile Filipinler'in Mindanao bölgesinin çatışma sonrası süreçlerini karşılaştırmalı olarak inceleyerek Güneydoğu Asya'daki barış inşası çabalarını ele almaktadır. Hibrit barış inşası kuramsal çerçevesi rehberliğinde ve barışa ilişkin daha geniş bir anlayım benimsenerek yürütülen araştırma, barış girişimlerinin yerel aktörler, ulusal otoriteler, bölgesel mekanizmalar ve uluslararası ortaklar arasındaki etkileşim yoluyla nasıl şekillendiğini analiz etmektedir. Açe ve Mindanao örneklerine odaklanarak, barış inşası süreçlerinin bağlama özgü siyasal, kültürel ve tarihsel dinamiklerden nasıl etkilendiği ve bu dinamiklerin çatışma sonrası barışın sürdürülebilirliği ve meşruiyeti üzerindeki etkileri incelenmektedir. Çalışma, metodolojik olarak belge analizi, nitel karşılaştırma ve seçilmiş veri analizine dayanmaktadır. Her iki örnekte barış anlaşmaları, izleme mekanizmaları, yeniden inşa programları ve yönetişim reformları ele alınmaktadır. Bu bağlamda, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ve üye devletlerinin katılımı da dâhil olmak üzere, bölgesel ve uluslararası aktörlerin rolünün yerel sahiplenme, gayri resmi diplomasi ve çatışma sonrası kurumsal gelişimle nasıl etkileşime girdiğine özel önem verilmektedir. Açe ve Mindanao örnekleri, farklı iç çatışma bağlamlarında barış inşasının karmaşıklığını ortaya koymakta; dışarıdan yönlendirilen liberal barış modellerinin sınırlılıklarını ve uluslararası normlarla yerel pratikleri bütünleştiren hibrit yaklaşımların önemini vurgulamaktadır. Analiz, barış inşası çıktılarının yalnızca resmî anlaşmalarla değil, aynı zamanda toplumun farklı düzeylerinde faaliyet gösteren aktörler arasındaki etkileşimin niteliğiyle belirlendiğini göstermektedir. Bu iki örneğin karşılaştırılması yoluyla çalışma, Güneydoğu Asya'daki barış inşası çabalarına ilişkin daha derin bir kavrayış sunmakta ve tarihsel mağduriyetler, kimlik temelli çatışmalar ve değişen yönetişim düzenlemeleriyle karakterize edilen bölgelerde sürdürülebilir barışı destekleyebilecek hibrit ve bağlama duyarlı yaklaşımlara dair içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines peacebuilding efforts in Southeast Asia through a comparative analysis of the post-conflict processes of Aceh (Indonesia) and Mindanao (Philippines). Guided by the theoretical framework of hybrid peacebuilding and adopting a broader understanding of peace, the research analyzes how peace initiatives unfold through the interaction of local actors, national authorities, regional mechanisms, and international partners. By focusing on Aceh and Mindanao, the study explores how peacebuilding processes are shaped by context-specific political, cultural, and historical dynamics, and how these dynamics influence the sustainability and legitimacy of post-conflict peace. Methodologically, the study employs document analysis, qualitative comparison, and selected data analysis to examine peace agreements, monitoring mechanisms, reconstruction programs, and governance reforms in both cases. Particular attention is given to how regional and international involvement, including the participation of regional actors such as the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) and its member states, interacts with local ownership, informal diplomacy, and post-conflict institutional development. The cases of Aceh and Mindanao illustrate the complexities of peacebuilding in diverse intrastate conflict settings, highlighting the limits of externally driven, liberal peace models and the importance of hybrid approaches that integrate international norms with local practices. The analysis demonstrates that peacebuilding outcomes are shaped not only by formal agreements, but also by the quality of interaction among actors operating at multiple levels of society. By comparing these two cases, the study contributes to a deeper understanding of peacebuilding efforts in Southeast Asia and offers insights into how hybrid, context-sensitive approaches can support sustainable peace in regions characterized by historical grievances, identity-based conflict, and evolving governance arrangements.