İlk trimester biyokimyasal indekslerin preeklampsi gelişmesi ve prognozu öngörmedeki yeri
The role of first trimester biochemical indices in predicting the development and prognosis of preeclampsia
  1. Tez No: 1007964
  2. Yazar: TÜRKÜNUR SEĞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN TANAÇAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Preeklampsi, maternal ve perinatal morbidite ile mortalitenin önemli nedenlerinden biri olup inflamasyon, oksidatif stres, endotel disfonksiyonu ve koagülasyon bozukluğu ile karakterizedir. Hastalığa ait biyokimyasal değişikliklerin gebeliğin erken dönemlerinde başladığı düşünülmekte ve erken dönemde belirteç geliştirilmesi klinik açıdan önem taşımaktadır. Bu çalışmada gebeliğin ilk trimesterinde ölçülen GGT/Albümin, BUN/Albümin, CRP/Albümin, Fibrinojen/Albümin, Ürik asit/Kreatinin ve Albümin/Kreatinin oranlarının preeklampsi ile ilişkisi ve bu oranların preeklampsinin erken–geç başlangıçlı ve şiddetli–şiddetli olmayan alt tiplerini öngörmedeki rolü araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Ocak 2024 – Ocak 2025 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum'da preeklampsi tanısı ile izlenen ve doğumu aynı merkezde gerçekleşen gebelerin tıbbi kayıtlarının geriye dönük incelenmesiyle yürütüldü. Çalışmaya preeklampsi tanısı alan 103 gebe ile gestasyonel ve sistemik hastalığı olmayan 103 sağlıklı gebe dahil edilerek toplam 206 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Demografik veriler, ek hastalık varlığı, obstetrik öykü, obstetrik ve neonatal sonuçlar dosya kayıtlarından elde edildi. Birinci trimester laboratuvar değerlerinden biyokimyasal oranlar hesaplandı. Erken başlangıçlı preeklampsi (<34. hafta), geç başlangıçlı preeklampsi (≥34. hafta) olarak tanımlandı. Tanısal performans ROC analizi ile değerlendirildi; p<0,05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya preeklampsi tanılı 103 gebe ile gestasyonel haftası uyumlu 103 sağlıklı gebe dâhil edildi. Gruplar yaş, gravida ve parite açısından benzerdi (tümü p>0,05). Preeklampsi grubunda ek hastalık varlığı (%31'e karşı %9,7; p<0,001) ve obstetrik komplikasyon görülme sıklığı (%30,1'e karşı %2,9; p<0,001) belirgin olarak daha yüksekti. Yenidoğan sonuçları incelendiğinde, preeklampsi grubunda doğum ağırlığının anlamlı derecede düşük olduğu (2860±1127,5 g vs. 3290±550 g; p<0,001), 1. ve 5. dakika Apgar skorlarının daha düşük olduğu (her ikisi için p<0,001) ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatış oranının daha yüksek bulunduğu görüldü (%38,8 vs. %5,8; p<0,001). Biyokimyasal indeksler arasında Fibrinojen/Albümin oranı preeklampsi grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek saptandı (0,099±0,04 vs. 0,078±0,02; p=0,026). Bu oran için yapılan ROC analizinde AUC=0,70 (95% GA: 0,55–0,87), cut-off değeri 0,08'de duyarlılık %67,9 ve özgüllük %62,5 olarak hesaplanarak, preeklampsi gelişimi açısından orta düzeyde ayırıcılık gösterdi. Buna karşın GGT/Albümin, BUN/Albümin, CRP/Albümin, Ürik Asit/Kreatinin ve Albümin/Kreatinin oranları açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi (tümü p>0,05). Erken ve geç başlangıçlı preeklampsi alt grupları karşılaştırıldığında; albümin düzeyi erken başlangıçlı grupta daha düşük (43±4 g/L vs. 45±4 g/L; p=0,017), buna paralel olarak BUN/Albümin (0,429±0,22 vs. 0,361±0,18; p=0,042) ve Fibrinojen/Albümin oranlarının (0,114±0,02 vs. 0,087±0,05; p=0,047) daha yüksek olduğu görüldü. Ancak bu oranlara ait ROC analizlerinde AUC değerlerinin 0,5'e yakın kalması, erken–geç ayrımında klinik kullanım gücünün sınırlı olduğunu düşündürdü. Preeklampsinin şiddetine göre yapılan alt grup analizlerinde ise incelenen biyokimyasal oranlardan hiçbirinin şiddetli ve şiddetli olmayan olguları anlamlı biçimde ayırt etmediği saptandı (p>0,05). Sonuç: Preeklampsi grubunda inflamatuvar ve koagülasyon göstergelerinin arttığı; özellikle Fibrinojen/Albümin oranının preeklampsi varlığı ile ilişkili olduğu gösterildi. BUN/Albümin ve Fibrinojen/Albümin oranlarının erken başlangıçlı preeklampsi ile ilişkili olması, bu oranların hastalığın başlangıç zamanını öngörmede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, biyokimyasal indekslerin tek başına tanısal amaçla kullanılmasının sınırlı olduğu, klinik ve obstetrik parametrelerle birlikte değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is one of the leading causes of maternal and perinatal morbidity and mortality and is characterized by inflammation, oxidative stress, endothelial dysfunction, and coagulation abnormalities. Biochemical alterations associated with the disease are thought to begin early in pregnancy, and the development of early biomarkers is clinically important. This study aimed to investigate the relationship between first-trimester biochemical indices (GGT/albumin, BUN/albumin, CRP/albumin, fibrinogen/albumin, uric acid/creatinine, and albumin/creatinine) and preeclampsia, as well as their potential role in predicting early–late onset and severe–non-severe subtypes of the disease. Materials and Methods: This retrospective study was conducted by reviewing the medical records of pregnant women followed with a diagnosis of preeclampsia and delivering at the same tertiary center between January 2024 and January 2025. A total of 206 pregnant women were included: 103 with preeclampsia and 103 healthy controls without systemic comorbidities, matched for gestational age. Demographic characteristics, comorbidities, obstetric history, and obstetric and neonatal outcomes were recorded. Biochemical indices were calculated using first-trimester laboratory values. Early-onset preeclampsia was defined as diagnosis before 34 weeks, and late-onset as ≥34 weeks. Diagnostic performance was assessed using ROC analysis, and p<0.05 was considered statistically significant. Results: A total of 103 women with preeclampsia and 103 healthy controls were evaluated. The groups were similar regarding age, gravidity, and parity (all p>0.05). Comorbidities (31.1% vs. 9.7%; p<0.001) and obstetric complications (30.1% vs. 2.9%; p<0.001) were significantly more frequent in the preeclampsia group. Neonatal outcomes revealed significantly lower birth weight (2860±1127.5 g vs. 3290±550 g; p<0.001), lower 1- and 5-minute Apgar scores (both p<0.001), and higher NICU admission rates (38.8% vs. 5.8%; p<0.001) in the preeclampsia group. Among biochemical indices, the fibrinogen-to-albumin ratio was significantly higher in women with preeclampsia compared with controls (0.099±0.04 vs. 0.078±0.02; p=0.026). ROC analysis demonstrated an AUC of 0.70 (95% CI: 0.55–0.87), with a cut-off value of 0.08 yielding 67.9% sensitivity and 62.5% specificity, indicating moderate discriminatory ability. In contrast, GGT/albumin, BUN/albumin, CRP/albumin, uric acid/creatinine, and albumin/creatinine ratios did not differ significantly between groups (all p>0.05). When early- and late-onset preeclampsia were compared, albumin levels were lower in the early-onset group (43±4 g/L vs. 45±4 g/L; p=0.017), while BUN/albumin (0.429±0.22 vs. 0.361±0.18; p=0.042) and fibrinogen/albumin ratios (0.114±0.02 vs. 0.087±0.05; p=0.047) were higher. However, AUC values close to 0.5 suggested limited clinical usefulness in distinguishing early from late onset. None of the biochemical indices differentiated severe from non-severe preeclampsia (p>0.05). Conclusion: The findings of this study indicate increased inflammatory and coagulation activity in preeclampsia, with the fibrinogen-to-albumin ratio showing a significant association with disease presence. The association of BUN/albumin and fibrinogen/albumin ratios with early-onset preeclampsia suggests that these parameters may contribute to predicting the timing of disease onset. Nevertheless, biochemical indices alone appear insufficient for diagnostic use and should be interpreted alongside clinical and obstetric parameters.