Adsız narkotiklerin destek grubu yaşantılarına dayalı oluşturulan pozitif psikoloji temelli bir güçlendirme programı önerisi
A posi̇ti̇ve psychology–based empowerment program proposal developed on the experi̇ences of the narcoti̇cs anonymous support group
- Tez No: 1007992
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÜMMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. İlk olarak, Adsız Narkotiklerin toplantılarına katılanların deneyimlerini derinlemesine anlayarak, nitel yöntem ile iyileşmeye etki eden faftörler ortaya konmuştur. İkinci olarak, bu deneyimden yola çıkarak uygulanabilir bir Pozitif Psikoloji güçlendirme programı oluşturulmuştur. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışmada, en az bir yıldır NA toplantılarına düzenli olarak katılan sekiz bireyle derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme verileri tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve üç ana tema belirlenmiştir: (1) Yeni bir çevre, (2) Yeni emek verme biçimleri ve (3) Yeni bir kimlik (hizmetkâr kimliği). Bulgular, NA toplantılarına katılımın bireylerde yalnızca madde kullanımını sonlandırma değil, aynı zamanda sosyal bağlılık, özdeğer, dürüstlük ve sorumluluk duygularının gelişimine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Katılımcılar, NA ortamını yargısız ve kapsayıcı bir sosyal alan olarak tanımlamış; düzenli katılım ve paylaşımın iyileşme motivasyonlarını artırdığını vurgulamıştır. Ayrıca“yardım eden birey”kimliğinin içselleştirilmesi, bireylerin kendilik algılarını güçlendirmiştir. Bulgular, pozitif psikoloji ve sosyal kimlik kuramı bağlamında değerlendirildiğinde, NA katılımının bireysel dönüşüm ve sürdürülebilir iyileşmede önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Bu bulgulardan hareketle bu çalışma kapsamında ayrıca Pozitif Psikoloji temelli bir güçlendirme programı önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has two objectives. By gaining an in-depth understanding of the experiences of individuals attending Narcotics Anonymous meetings, the factors influencing recovery were identified using a qualitative method. Based on these experiences, an applicable Positive Psychology–based empowerment program was developed. Using a qualitative research design, in-depth semi-structured interviews were conducted with eight NA members who had been attending meetings regularly for at least one year. The data were analyzed through thematic analysis, and three main themes were identified: (1) A New Environment, (2) New Ways of Effort, and (3) A New Identity (Servant Identity). The findings indicate that participation in NA meetings contributes not only to abstinence from substance use but also to the development of social connectedness, self-worth, honesty, and responsibility. Participants described NA as a non-judgmental and inclusive environment where they felt accepted and supported. Regular attendance and peer sharing were reported to enhance motivation for recovery. Moreover, adopting a“helper identity”was found to strengthen participants' sense of self and purpose. When interpreted within the framework of positive psychology and social identity theory, NA participation appears to facilitate both personal transformation and sustainable recovery. Based on these findings, a Positive Psychology–based empowerment program proposal was also developed within the scope of this study.