On iki basamaklı toplantılara katılan madde bağımlılarında çocukluk ve ergenlik çağı travma yaşantılarının iyileşme sürecindeki stresle baş etme düzeyleri üzerine etkisi
The effect of childhood and adolescence trauma experiences on levels of stress coping during recovery in drug addicts who participate in 12 step programs
- Tez No: 678347
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTEGİN ÖGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada“Adsız Alkolikler”ve“Adsız Narkotik”toplantılarına katılan alkol ve alkol dışı madde kullanım öyküsü olan bireylerdeki, çocukluk ve ergenlik çağı travma çocukluk çağı travmalarının iyileşme sürecinde stresle başa çıkma düzeyi üzerine bağımlılık şiddetinin aracı etkisi olup olmadığını saptamaktır. Bu çerçevede çocukluk çağı travmalarının bağımlılık şiddeti üzerinde etkisine ve stresle başa çıkma düzeyi üzerinde etkisine bakıldı. Bu çalışmayla hedeflenen madde bağımlılığı alanı ile ilgilenenlere, bağımlılığın iyileşme sürecindeki stres olgusunun geçmişe dönük çocukluk ve ergenlik çağı travma yaşantılarıyla ilişkilendirildiği bilimsel verilerle desteklenmiş kuramsal bir çerçeve sunmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmada veri toplama araçları olarak“Bağımlılık Profil İndeksi”,“Çocukluk Çağı Travmalar Ölçeği”ve“Stresle Başa Çıkma Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmaya toplam 81 kişi dahil edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde çocukluk ve ergenlik çağı travma yaşantılarının iyileşme sürecinde stresle başa çıkma düzeyi üzerine bağımlılık şiddetinin alınan puanlar çerçevesinde beklenenden daha az aracı etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study undertakes to determine whether the severity of addiction has a mediating effect on levels of stress coping during the recovery process of childhood and adolescent trauma in individuals with alcohol and non-alcoholic substance use history who participate in“Alcoholics Anonymous”and“Narcotics Anonymous”meetings. In this framework, the effects of childhood traumas on the severity of addiction and on levels of stress coping have been analyzed. The study aims to present a data supported theoretical framework to those interested in the field of substance addiction, in which the stress phenomenon during the recovery process of addiction is associated with retrospective childhood and adolescent trauma experiences. For these purposes,“The Addiction Profile Index”,“Childhood Traumas Scale”and“Coping With Stress Scale”have been used as data collection tools in the study. A total of 81 people have been included in the study and the data obtained has been analyzed with the SPSS program. As a result of the analysis, it has been determined that within framework of the points gathered, the severity of addiction has a less mediating effect on stress coping levels during the recovery process of childhood and adolescent trauma experiences than that was initially anticipated.