İşitme kaybı bulunan ilkokul çağı çocuklarda günlük yaşam aktiviteleri ve okupasyonel katılımın incelenmesi
Examination of daily living activities and occupational participation in primary school children with hearing loss
- Tez No: 1008016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM UĞUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma işitme kaybı olan ilkokul çağındaki çocukların günlük yaşam aktivitelerine ve sosyal yaşama katılım düzeylerini, ayrıca bu katılıma engel olan yaygın nedenleri incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında, Türkiye'de yaşayan, 7-12 yaş aralığında, ilkokul çağında olan toplam 120 çocuktan elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Çalışma nicel ve kesitsel bir tasarımda yürütülmüştür; veriler Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PÖDE), Kısa Çocuk Aktivite Performans Profili (SCOPE) ve Demografik Değerlendirme Formu aracılığıyla toplanmıştır. İşitme kaybı olan ve olmayan çocukların demografik özellikleri ile PÖDE ve SCOPE toplam ve alt ölçek puanları Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırılmış, istatiksel anlamlılık düzeyi p=0,05 olarak belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, SCOPE toplam ve alt ölçek puanlarının işitme kaybı olan çocuklarda, işitme kaybı olmayan çocuklara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptanmıştır (p<0,001). Benzer şekilde, PÖDE toplam ve alt ölçek puanlarının da işitme kaybı olan çocuklarda anlamlı düzeyde daha düşük olduğu bulunmuştur (p<0,001). Elde edilen bulgular, işitme kaybı olan çocukların sosyal yaşama ve günlük yaşam aktivitelerine katılımının, işitme kaybı olmayan çocuklara göre daha sınırlı olduğunu ve okupasyonel katılım açısından daha fazla kısıtlılık yaşadıklarını göstermektedir. Bu sonuçlar, işitme kaybı olan çocukların değerlendirilmesinde yalnızca işitsel yeterliliğin değil, aynı zamanda günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyleri ve katılım özelliklerinin de dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, okul ve aile bağlamında sosyal katılımın desteklenmesi ve bu alanların tedavi programlarına entegre edilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the levels of participation in activities of daily living and social life among primary school–aged children with hearing loss, as well as to identify common factors that hinder such participation. Within the scope of the research, data obtained from a total of 120 children aged between 7 and 12 years, living in Türkiye and attending primary school, were analyzed. The study was conducted using a quantitative, cross-sectional design, and data were collected through the Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI), the Short Child Occupational Profile (SCOPE), and a Demographic Evaluation Form. The demographic characteristics of children with and without hearing loss, as well as their total and subscale scores on the PEDI and SCOPE, were compared using the Mann–Whitney U test, with the level of statistical significance set at p = 0.05. The results of the analyses indicated that the total and subscale scores of the SCOPE were statistically significantly lower in children with hearing loss compared to children without hearing loss (p < 0.001). Similarly, the total and subscale scores of the PEDI were also found to be significantly lower among children with hearing loss (p < 0.001). The findings suggest that children with hearing loss experience more limited participation in social life and activities of daily living compared to their peers without hearing loss, and that they face greater restrictions in terms of occupational participation. These results indicate that the evaluation of children with hearing loss should consider not only auditory competence but also their levels of independence in daily living activities and their patterns of participation. The study emphasizes the importance of supporting social participation within school and family contexts and integrating these domains into therapeutic intervention programs.