Kamu düzenine ilişkin sınırlandırmanın özel hayatın gizliliği ve korunması boyutunda değerlendirilmesi
Evaluation of restrictions related to public order in terms of privacy and protection of private life
- Tez No: 1008104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YAVUZ YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Hak ve hürriyetler insanı insan yapan; onurlu, haysiyetli, gelişim odaklı ve barış, huzur, esenlik, sağlık ve güvenlik içinde bir yaşamı garanti eden en mühim değerlerdendir. Bireylere olduğu kadar otoritelere sağladığı yararları da yadsınamayacak olan hak ve hürriyetlerin bireylere tanınması mecburiyeti bulunmaktadır. Ayrıca bireylerce faydalanılabilmesinin mümkün kılınması ile birlikte otoritelerin zarar görmesinin engellenmesi de hak ve hürriyetlerin sağlanmasına bağlıdır. Hak ve hürriyetlerin tanınmasının ve sağlanmasının bir anlam ifade edebilmesi ise korunuyor olmalarına bağlıdır. Bu bakımdan hak ve hürriyetlerin tüm bireyleri ve otoriteleri bağlayıcı nitelikte hiyerarşik üst konumundaki anayasalar tarafından düzenlenerek tanınması ve temel hak ve hürriyet niteliğini elde etmesi şarttır. Bu şekilde tanınan hak ve hürriyetlerin; bireylerin faydalanabilmesi ve bu esnada otoritelerin zarar görmemesi maksadıyla sağlanmaları da gerekir. Bu bakımdan hak ve hürriyetlerin sınırsız olmasının önüne geçilmesi gerekir. Sınırsızlık hâli ekarte edilmedikçe ne bireyler temel hak ve hürriyetlerinden olması gerektiği gibi yararlanabilirler ne de otoriteler güvenliği, düzeni ve barışı tesis edebilirler. Temel hak ve hürriyetlerin tanınmaması da sağlanmaması da güvence altına alınmaması da tehlikeleri beraberinde getirir. Bireyleri hiçe sayarken, otoriteleri hukuksuz bir devlet anlayışına sevk ederek hem ulusal arenada hem de uluslararası arenada değersizleştirir. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçebilmek için temel hak ve hürriyetlerin belirli sınırlar çerçevesinde sınırlandırılmaları gerekmektedir. İnsanın her zaman arayışında olduğu her daim birbirine ihtiyaç duyan hak ve hürriyetlerin zaman içerisindeki karmaşasında öne çıkan en temel ve önemli hak ve hürriyetlerden birisi de özel hayatın gizliliği ve korunmasıdır. Özel hayatın gizliliği ve korunması hakkı da sınırsız değildir ve bireylerin gereği gibi yararlanmaları ile otoritelerin kaos, kargaşa ve düzensizlik gibi ahvale maruz kalmamaları için ölçülülük, demokratik toplum gereklerine uygunluk, kanunilik gibi belirli sınırlar çerçevesinde sınırlandırılmaya muhtaçtır. Özel hayatın gizliliği ve korunması hakkının sınırlandırılmasını gerektiren ölçütler ise anayasalarda ve uluslararası düzenlemelerde belirlenmiş durumdadır. Bu ölçütlerden biri olan kamu düzeni gerekçesiyle özel hayatın gizliliği ve korunması hakkının sınırlandırılması yine düzenleme alanı bulan sınırlandırmanın sınırları ilkesi kapsamında değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Rights and freedoms constitute the quintessential values that define humanity, guaranteeing a dignified and honorable existence conducive to personal development, while ensuring a life characterized by peace, tranquility, well-being, health, and security. There exists an imperative to recognize these rights and freedoms for individuals, given that their benefits to both subjects and governing authorities are undeniable. Furthermore, the effective provision of these rights is a prerequisite not only for enabling their utilization by individuals but also for preventing potential detriment to state authorities; however, such recognition and provision acquire significance only if they are effectively protected. In this respect, it is essential that rights and freedoms be regulated and recognized by Constitutions—which occupy a hierarchically superior position binding upon all individuals and authorities—thereby acquiring the status of fundamental rights and freedoms. Such recognized rights must be implemented with the dual objective of allowing individual enjoyment while simultaneously shielding authorities from harm, which necessitates precluding the notion that rights and freedoms are absolute. Unless this state of boundlessness is eliminated, individuals cannot duly exercise their fundamental rights, nor can authorities establish security, order, and peace. Indeed, the failure to recognize, implement, or guarantee fundamental rights inevitably invites significant perils, disregarding the individual and driving authorities toward a conception of a lawless state, thereby diminishing their legitimacy in both national and international arenas. To avert such adverse outcomes, fundamental rights and freedoms must be subject to limitation within defined boundaries. Within the temporal complexity of rights and freedoms—which humans perpetually seek and which remain mutually interdependent—one of the most prominent and vital rights is the privacy and protection of private life. This right is likewise not absolute; it requires limitation within specific parameters, such as the principles of proportionality, legality, and conformity with the requirements of a democratic society, to ensure individuals can properly exercise this right while protecting authorities from exposure to chaos, turmoil, and disorder. The criteria necessitating such limitations are established in Constitutions and international instruments; therefore, limiting the right to privacy and protection of private life on the grounds of public order—one of these established criteria—must be evaluated within the scope of the principle of the 'limit of limitations.