Yapay zekâ ve insan kaynaklı oluşturulan akne vulgaris hasta bilgilendirme materyallerinin bilgi düzeyine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of artificial intelligence and human-generated acne vulgaris patient information materials on knowledge levels
  1. Tez No: 1008174
  2. Yazar: FURKAN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÖKSÜM SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, güncel yapay zeka (YZ) modelleri tarafından akne vulgaris (sivilce) hakkında oluşturulan hasta bilgilendirme materyallerinin kalitesini, anlaşılabilirliğini ve eğitici etkinliğini; Türk Dermatoloji Derneği (TDD) tarafından sağlanan insan kaynaklı standart materyaller ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın ilk aşamasında ChatGPT-4o mini, Gemini 2.0 Flash ve Claude 3.5 Sonnet modellerinde akne vulgaris hakkında bilgilendirme metinleri oluşturulmuştur. Bu metinler iki uzman dermatolog tarafından DISCERN kalite ölçeği ve HEMDA (Hasta Eğitim Materyali Değerlendirme Aracı) anlaşılabilirlik ölçekleri ile puanlanmıştır. İkinci aşamada, en başarılı bulunan YZ modeli ile TDD materyali karşılaştırılmıştır. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 1 ve 2 öğrencilerinden oluşan toplam 190 katılımcı üç gruba ayrılmıştır: YZ grubu (n=56), TDD grubu (n=68) ve Kontrol grubu (n=66). Materyaller katılımcılara sunum eşliğinde aktarıldıktan sonra 12 soruluk bilgi düzeyi anketi uygulanmıştır. Bulgular: DISCERN değerlendirmesinde ChatGPT-4o mini (57,5)“İyi”kalite düzeyi ile en yüksek puanı almış; Claude 3.5 Sonnet (48,0) ve Gemini 2.0 Flash (44,0) daha düşük skorlar göstermiştir. HEMDA anlaşılabilirlik skorlarında tüm modeller yeterlilik barajını (%70) aşmış olup, ChatGPT %87,0 ile en yüksek anlaşılabilirlik düzeyine ulaşmıştır. Bilgi düzeyi ölçümünde, YZ grubu (7,80 ± 2,38 puan), hem TDD grubuna (6,72 ± 1,99) hem de Kontrol grubuna (5,99 ± 2,26) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek başarı göstermiştir (p<0,001). TDD grubu ile Kontrol grubu arasında ise anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Farklılığın en belirgin olduğu alan“akne nedenleri”kategorisinde olmuştur. Sonuç: Bulgularımız, yapay zeka destekli materyallerin yüksek anlaşılabilirlik düzeyleri sayesinde standart tıbbi metinlere kıyasla daha etkili bir hasta eğitimi sağladığını göstermektedir. Yapay zekanın karmaşık terminolojiyi günlük dile çevirme yeteneği, hasta ile hekim arasındaki iletişim engelini aşmada önemli bir fırsat sunmaktadır. Çalışmamız, bu teknolojinin hekim denetiminde kullanıldığında, sağlık okuryazarlığını artırmada etkin bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the quality, understandability, and educational effectiveness of patient information materials generated by current artificial intelligence (AI) models regarding acne vulgaris, in comparison with standard humangenerated materials provided by the Turkish Dermatology Association (TDD). Materials and Methods: In the first phase of the study, information texts regarding acne vulgaris were generated by ChatGPT-4o mini, Gemini 2.0 Flash, and Claude 3.5 Sonnet models. These texts were scored by two expert dermatologists using the DISCERN quality scale and the PEMAT (Patient Education Material Assessment Tool) understandability scale. In the second phase, the most successful AI model was compared with the TDD material. A total of 190 participants consisting of Term 1 and 2 students from Erciyes University Faculty of Medicine were divided into three groups: AI group (n=56), TDD group (n=68), and Control group (n=66). After the materials were presented to the participants, a 12-question knowledge level survey was administered. Results: In the DISCERN assessment, ChatGPT-4o mini (57.5) achieved the highest score, corresponding to a“good”quality level, whereas Claude 3.5 Sonnet (48.0) and Gemini 2.0 Flash (44.0) yielded lower scores. In terms of HEMDA understandability, all models exceeded the adequacy threshold (70%), and ChatGPT reached the highest level of understandability with a score of 87.0%. In the knowledge level assessment, the AI group (7.80 ± 2.38 points) showed significantly higher success than both the TDD group (6.72 ± 1.99) and the Control group (5.99 ± 2.26) (p<0.001). No statistically significant difference was found between the TDD group and the Control group (p>0.05). The difference was most pronounced in the“causes of acne”category.