Akreditasyonun hizmet kalite algısına ve hastane tercihine etkisi
The impact of accreditation on service quality perception and hospital choice
- Tez No: 1008175
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve daha kaliteli hizmet sunma gayreti ülkelerin ve tüm sağlık kuruluşlarının öncelikleri arasında yer almaktadır. Artan rekabet ve vatandaşların memnuniyet derecelerinin artırılması yapılan çalışmalar için etken oluşturmaktadır. Bu bağlamda sağlık hizmetlerinde akreditasyon ile daha kaliteli hizmet sunma çabası özellikle son yıllarda hızlı bir gelişim göstermiştir. Akreditasyonun hem vatandaşlar hem sağlık kuruluşları ve hem de ülkeler için yarattığı katma değer bu kavram üzerinde yeni çalışmaların da yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Sağlık hizmetinden yararlanan bireylerin memnuniyetinin artırılması ve daha kaliteli hizmet alma arzusu hastane tercihinde önem taşımaktadır. Bu açıdan hastane tercihinde akreditasyonun öneminin tespiti önem taşır durumu gelmiştir. Bu çalışmada Akreditasyonun hizmet kalite algısına ve hastane tercihine etkisi ortaya konulmak istenmiştir. Çalışma ile kamu ve özel hastanelerden hizmet alan hastaların görüşleri alınmıştır. Ayrıca çalışma ile akredite hastanelerin öneminin ortaya koyulması ve hizmet kalitesi ve hasta tercihleri açısından bir farklılığın olup olmadığının tespiti amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamın da 863 hasta görüşü alınmış ve Spss programında analizler yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda hizmet kalitesi algısının hastane tercihini pozitif ve anlamlı yönde etkilediği, akreditasyon algısının ise hastalar açısından hastane tercihi üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Yine bu çalışma ile belirli sayıda Akreditasyon bilgisi ve farkındalığı düşük olan hastaların da olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte akreditasyon bilgisi ve algısı yüksek olan bireylerin hizmet kalite algılarının daha yüksek olduğu ortaya konmaktadır. Sağlık hizmetlerinde Akreditasyonun hastane tercihi kararında bir etkiye sahip olması ve hizmet kalitesi ile hastane tercihi arasında düzenleyici bir konumda yer alması, tercihin sadece hizmet ile değil bunun yanında kurumsal imaj, bilişsel şemalar gibi birçok faktörden etkilendiğini de ortaya koymuştur. Çalışma ile sağlık hizmetlerinde akreditasyonun hizmet kalitesinin artırılmasında etkili olduğu ancak bireylerin farkındalığının artırılması için sağlık hizmetlerinde akreditasyona daha fazla önem verilmesi ve yeni çalışmalar yapılması gerekliliği de ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Improving healthcare services and striving to provide higher quality services are among the priorities of countries and all healthcare organizations. Increased competition and the desire to improve citizen satisfaction levels are driving these efforts. In this context, the effort to provide higher quality services through accreditation in healthcare has shown rapid development, especially in recent years. The added value that accreditation creates for citizens, healthcare organizations, and countries alike highlights the need for further research on this concept. Increasing the satisfaction of individuals benefiting from healthcare services and the desire to receive higher quality services are important factors in hospital selection. Therefore, determining the importance of accreditation in hospital selection has become crucial. This study aims to reveal the impact of accreditation on service quality perception and hospital selection. The study collected the opinions of patients receiving services from both public and private hospitals. Furthermore, the study aims to highlight the importance of accredited hospitals and to determine whether there is a difference in terms of service quality and patient preferences. Within the scope of the study, 863 patient opinions were collected and analyzed using the SPSS program. The study found that the perception of service quality positively and significantly influences hospital choice, while the perception of accreditation also affects patients' hospital preference. This study also identified a certain number of patients with low knowledge and awareness of accreditation. However, it was shown that individuals with high knowledge and awareness of accreditation had higher perceptions of service quality. The fact that accreditation in healthcare services has an impact on hospital choice decisions and acts as a moderator between service quality and hospital preference reveals that choice is influenced not only by service but also by many factors such as institutional image and cognitive schemas. The study shows that accreditation in healthcare services is effective in improving service quality, but that more emphasis should be placed on accreditation in healthcare services and new studies should be conducted to increase individual awareness.