Mekânsal form farklılıklarının iç mekân aydınlatmasına yönelik etkisinin incelenmesi
An analysis of the effect of spatial form differences on i̇nterior lighting
- Tez No: 1008201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENSİN YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
Özet
İç mekânlar, zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz alanlardır. Evde yaşam alanı, işte çalışma alanını ya da sosyal hayatı tanımlayan mekânların tasarımsal özelliklerinin insanlar üzerinde etkisi büyüktür. Bu tasarım parametrelerinden biri olan iç mekân aydınlatmasını doğru kurgulamak, o hacim içinde gerçekleştirecek işlevin verimi açısından değerli olmakla birlikte görsel konforun sağlanması açısından da oldukça önemlidir. Aydınlatma tasarımını doğru yapmak ise ele alınan hacmi tanımak ile mümkündür. Literatürde iç mekân aydınlatması özelinde yapılan çalışmalarda mekânsal formun sadece karenin boyutları arttırılarak dikdörtgen formuna dönüştürülmesi gibi alansal farklılıkların konu edinildiği görülmüştür. Oysa iç mekân, sadece birbirine dik olan duvarların birleşmesiyle oluşmamaktadır, eğrisel ve dar açılarla sınırı oluşturulan hacimler de günümüz teknolojisiyle elde edilebilmektedir. Farklı mekân formunu oluşturabilmenin de pek çok yolu bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, temel formlar olan kare, daire ve üçgen formlarının, form dönüştürme biçimleri olan boyutsal dönüşüm, eksiltmeli dönüşüm, eklemeli dönüşüm ve eklemeli-eksiltmeli dönüşüm ile farklı formların elde edildiği toplamda 17 farklı mekân kullanılmıştır. Boyutsal dönüşüm ile oluşturulan 3 hacim daha büyük alana sahipken geri kalan 14'ü aynı alana sahip olacak şekilde tasarlanıp, alan farklılıkları ve forma özgü farklılıklar ayrı ayrı incelenmiştir. Bu mekânlarda dolaysız aydınlatma, dolaylı aydınlatma ve dolaylı-dolaysız aydınlatma olmak üzere 3 farklı aydınlatma biçimi yapan aygıtlar kullanılıp, farklı yöntemlerle hedef aydınlık düzeyini elde eden değerlerin önce her aydınlatma parametresi için ortalamaları karşılaştırılmış, daha sonra yapılan Üç Yönlü ANOVA analiz yöntemi ile form ve aydınlatma parametreleri arasındaki ilişkinin istatiksel olarak anlamlılığı sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Interior spaces are the areas where we spend most of our time. The design features of living space, working space or social space have significant impact on people. Interior lighting is one of these design parameters, and designing it properly is not only crucial for the efficiency of the function but also important for the visual comfort. Designing proper lighting system requires understanding the space that is being considered. In the literature review, it has been seen that spatial differences is not been considered with form differences and studies generally focuses on the increasing the dimensions of square or rectangular spaces. However, thanks to technological developments interior spaces is not only formed by perpendicular walls, it can be also defined with curvilinear or sharp edges. There are many ways to create differend kind of forms. In this study, 17 spaces are created based on the basic forms that are composed of square, circle and triangle and the spaces that is created with their dimensional transfomation, sustractive transformation, additive transformation and additive-substractive transformation. 3 spaces are created with dimensional transformation have larger area and in this scenario the effect of area size in different forms can be analyzed, while the remaining 14 have same area so that the form differences can be examined seperately. In the scenarios direct lighting, indirect lighting and direct-inderect lighting are used with different methods, and the average of values that achieved the target illuminance level are compared for each lighting parameter and the statistical significance between form and lighting parameters was examined with Three-Way ANOVA analysis method.