Rekreasyonel etkinliklere katılımın girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkisinde öz-yeterliğin aracı rolü: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
The mediating role of self-efficacy in the effect of participation in recreational activities on entrepreneurial tendencies: A study on university students
- Tez No: 1008202
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREL, DR. ÖĞR. ÜYESİ EGEHAN ÖZKAN ALAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Psikoloji, Spor, Tourism, Psychology, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin rekreasyonel etkinliklere katılım düzeylerinin girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide öz yeterliğin aracı rolünü ortaya koymaktır. Günümüzde girişimcilik, bireylerin yenilikçi düşünme, fırsatları değerlendirme, risk alma ve problem çözme becerileriyle yakından ilişkilidir. Bu bağlamda, öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirme biçimleri ve rekreasyonel etkinliklere katılım düzeylerinin girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkisinin incelenmesi önem taşımaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak rekreasyonel etkinliklere katılım ölçeği, öz yeterlik ölçeği ve girişimcilik eğilimi ölçeğinden oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de eğitim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Elde edilen veriler yapısal eşitlik modeli kapsamında analiz edilmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre rekreasyonel etkinlik türlerinin büyük çoğunluğunun girişimcilik eğilimi üzerinde doğrudan anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Buna karşın bazı rekreasyonel etkinliklerin öz yeterlik üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir. Özellikle sosyalleştirici ve üretici aktivitelerin öz yeterlik düzeyini anlamlı biçimde artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca öz yeterliğin girişimcilik eğilimi üzerinde güçlü ve pozitif yönlü bir etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Aracılık analizi sonuçları incelendiğinde ise bazı rekreasyonel etkinlik türlerinin girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisinin öz yeterlik aracılığıyla dolaylı olarak gerçekleştiği görülmüştür. Özellikle sosyalleştirici ve üretici aktivitelerin girişimcilik eğilimi üzerinde öz yeterlik aracılığıyla anlamlı dolaylı etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin rekreasyonel etkinliklere katılımının girişimcilik eğilimlerini doğrudan değil, büyük ölçüde öz yeterlik algısı üzerinden etkilediğini göstermektedir. Bu sonuç, öğrencilerin sosyal ve üretken faaliyetlere katılımının onların kendilerine olan güvenlerini artırarak girişimcilik yönelimlerini destekleyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of the level of participation in recreational activities by university students on their entrepreneurial tendencies and to determine the role of self-efficacy in this regard. In today's world, the concept of entrepreneurship is related to the level of innovative thinking, opportunity-seeking, risk-taking, and problem-solving abilities of individuals. In this regard, it is significant to examine the impact of the level of participation in leisure time activities by students and their participation level in recreational activities on their entrepreneurial tendencies. The research is based on the quantitative research method. In this regard, the questionnaire form with a scale of participation in recreational activities, a scale of self-efficacy, and a scale of entrepreneurial tendencies is used in the research. The sample of this research is composed of university students in Turkey. The obtained data is analyzed in the context of the structural equation model. Based on the results of the research, it was revealed that the vast majority of the types of recreational activities did not have a direct significant effect on entrepreneurial tendencies. However, it was revealed that recreational activities have significant effects on self-efficacy. Specifically, the results revealed that socializing and productive activities have significant effects on the level of self-efficacy. Moreover, the results revealed that self-efficacy has a strong and positive effect on entrepreneurial tendencies. As the results of the analysis for the mediation model were examined, the results revealed that some types of recreational activities have an indirect effect on entrepreneurial tendencies through the level of self-efficacy. Specifically, the results revealed that socializing and productive activities have significant indirect effects on entrepreneurial tendencies through the level of self-efficacy. The results revealed that the participation of university students in recreational activities affects their entrepreneurial tendencies, but not directly, rather through their level of self-efficacy.