Sigara maruziyeti ile azalmış yağ grefti canlılığının PRP ve plazma jel ile arttırılması
Enhancement of fat graft viability reduced by cigarette smoke exposure using PRP and plasma gel
  1. Tez No: 1008227
  2. Yazar: BILGEYIS NAGHIZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÖZYAZGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Otolog yağ grefti, estetik ve rekonstrüktif cerrahide yaygın kullanılan biyolojik bir dolgu materyalidir. Ancak sigara kullanımı; içerdiği nikotin, karbon monoksit ve serbest radikaller nedeniyle doku oksijenizasyonunu bozarak yağ grefti canlılığını olumsuz etkiler. Bu deneysel çalışmanın amacı, sigara dumanına maruz bırakılan sıçanlarda plateletten zengin plazma (PRP) ve plazma jel (PG) uygulamalarının yağ grefti canlılığı üzerindeki koruyucu etkilerini histolojik ve immün histokimyasal olarak karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Erciyes Üniversitesi Deney Hayvanları Etik Kurulu onayıyla yürütülen çalışmada, 30 Sprague-Dawley tipi erkek sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar kontrol (n=10) ve sigara maruziyeti (n=20) olmak üzere iki ana gruba ayrılmış; sigara grubu da PRP (n=10) ve PG (n=10) alt gruplarına bölünmüştür. Altı hafta süren sigara maruziyetinin ardından tüm deneklerde inguinal yağ yastıkçıklarından alınan yağ dokuları skapula seviyesinde oluşturulan poşlardan sağdakine PRP veya PG ile 1:0,5 oranında karıştırılarak, soldakine aynı oranda serum fizyolojik ile karıştırılarak greft şeklinde yerleştirilmiştir. Altı haftalık maturasyon süresi sonrası greftler eksize edilerek, ağırlıkları ölçülerek Hematoksilen Eozin, Masson Trikrom ve perilipin antikoru ile immün histokimyasal boyamalarıyla değerlendirilmiştir. Fibrozis, nekroz ve yağ grefti canlılık skorlamaları 0–3 aralığında yarı kantitatif yöntemle yapılmıştır. Bulgular: Sigara maruziyeti, kontrol grubuna kıyasla greftlerde fibrozis, nekroz oranlarını artırmış; yağ dokusu canlılık skorları ve perilipin boyanma yoğunluğunu azaltmıştır. PRP uygulaması, sigaranın neden olduğu histolojik hasarı azaltmış, nekroz skorlarını düşürmüş, yağ dokusu canlılık skorları ve perilipin boyanma yoğunluğunu artırmıştır. Plazma jel uygulaması ise fibrozis skorlarında artışa yol açmakla birlikte nekroz oranlarını azaltmış, perilipin pozitifliği ve yağ dokusu canlılık skorlarında artış göstermiştir. Sonuçlar: Sigara maruziyeti, yağ greftlerinde belirgin histolojik hasara yol açmaktadır. PRP ve PG uygulamaları bu hasarı kısmen azaltarak greft canlılığını desteklemektedir. Özellikle PRP greft bütünlüğünün korunmasına dabelirgin fayda sağlamaktadır. Bu sonuçlar, sigara maruziyeti gibi olumsuz koşullarda biyolojik ajanların yağ grefti canlılığını artırmada yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Autologous fat grafting is a widely used biological filler material in both aesthetic and reconstructive surgery. However, cigarette smoking adversely affects graft viability by impairing tissue oxygenation through its toxic components such as nicotine, carbon monoxide, and free radicals. The aim of this experimental study was to compare the protective effects of platelet-rich plasma (PRP) and plasma gel (PG) applications on fat graft viability in rats exposed to cigarette smoke, using histological and immunohistochemical analyses. Materials and Methods: This study was approved by the Erciyes University Animal Experiments Ethics Committee and conducted on 30 male Sprague-Dawley rats. The animals were divided into Control (n=10) and cigarette exposure (n=20) groups; the latter was further subdivided into PRP (n=10) and PG (n=10) subgroups. After six weeks of cigarette smoke exposure, adipose tissues harvested from the inguinal fat pads were grafted into subscapular pouches. PRP and PG were mixed with the grafts at a 1:0.5 ratio and applied to the right side. After a six-week maturation period, the grafts were excised and evaluated using hematoxylin–eosin, Masson's trichrome, and perilipin immunohistochemical staining. Fibrosis, necrosis, and viable fat tissue were scored semi-quantitatively between 0 and 3. Results: Cigarette exposure increased fibrosis and necrosis while reducing viable fat tissue and perilipin staining intensity compared to the Control group. PRP application alleviated the histological damage caused by cigarette exposure, reduced necrosis scores, and increased viable fat tissue and perilipin immunoreactivity. Plasma gel application, on the other hand, led to a mild increase in fibrosis but decreased necrosis rates and enhanced perilipin positivity and viable fat scores. Conclusion: Cigarette exposure causes significant histological damage in fat grafts. PRP and plasma gel applications partially mitigate this damage through different mechanisms and support graft viability. In particular, PRP contributes to the preservation of graft integrity by promoting angiogenesis and limiting oxidative injury. These findings suggest that biological adjuncts such as PRP and plasma gel may improve fat graft viability under adverse conditions like cigarette exposure.