الصكوك الوقفية في الفقه الاسلامي ونمازج من تطبيقاتها في إندونيسيا دراسة تحليلية مقارنة
Endonezya'daki uygulama örnekleri üzerinden İslam hukukunda vakıf sukukları: Analiz ve karşılaştırmalı çalışma
  1. Tez No: 1008252
  2. Yazar: MUHAMMAD ISA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN DELİL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslami vakıf amaçlarını İslami finansman mekanizmalarıyla birleştiren modern bir araç olarak vakıf sukukunu inceleyip, dayandığı hukuki temelleri ve İslami hukukta vakıf kurallarına ne ölçüde uyduğunu açıklamaya çalışmaktaktadır. Bunun yanında, bu araçların çağdaş sosyal ve ekonomik kalkınmayı desteklemedeki rolünü vurgulamayı amaçlamaktadır. Çalışmada, Endonezya'nın CWLS sukuk modeli değerlendirilip Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin deneyimleriyle karşılaştırılması yoluyla, bu ülkelerdeki düzenleyici otoriteleri ve uygulama mekanizmalarını analiz eden karşılaştırmalı bir analitik yaklaşım benimsenmiştir. Çalışma neticesinde yasal temelde benzerlikler olduğu, ancak kurumsal ve düzenleyici otoriteler seviyesinde ise farklılıklar bulunduğu görülmüştür. Çalışma, vakıf sukuklarının vakfın rolünü güçlendirmek için umut verici bir araç olduğu, ancak toplumsal farkındalık, mevzuat ve yönetişim ile ilgili zorluklarla karşı karşıya olduğu sonucuna da varmıştır. Araştırma, bu aracın sürdürülebilir kalkınmaya etkili bir şekilde katkıda bulunabilmesi için yasal ve kurumsal ortamın geliştirilmesi noktasında birtakım alternatifler önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines waqf sukuk as a modern instrument that combines the objectives of Islamic waqf with Islamic financing mechanisms, explaining the jurisprudential basis on which it is based and the extent to which it complies with the rules of waqf in Islamic jurisprudence. The study aims to highlight the role of these instruments in supporting contemporary social and economic development. The study adopts a comparative analytical approach by examining the Indonesian model of CWLS sukuk and comparing it with the experiences of Malaysia and the United Arab Emirates, analyzing the regulatory frameworks and implementation mechanisms in each country. The results show similarities in the legal basis, with differences in institutional and regulatory development. The study concludes that waqf sukuk are a promising tool for enhancing the role of waqf, but they face challenges related to community awareness, legislation, and governance. The research recommends developing the legal and institutional environment to enable this tool to contribute effectively to sustainable development.