دور الصكوك في تمويل مشاريع البنية التحتية
Alt yapı projelerinin finansmanında kira sertifikalarının rolü
- Tez No: 908340
- Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA AL HAMWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, sukukların Libya'da altyapı projelerinin finansmanındaki rolünü ve bu rolü Libya bankaları ve finans kurumları tarafından etkinleştirmek için gereken unsurları belirlemek için, başarılı bir Malezya deneyimine dayanarak İslami Finansal Piyasası Uluslararası Raporu (IIFM) 2022'den yayınlanan sukuk raporunu inceleyerek bir olgusal ve analitik yaklaşım kullanmıştır. Ayrıca, Libya'daki altyapı projelerinin finansman boşluğu, 2016 sukuk yayınları hakkındaki yasa no: 4'ün pozitif ve negatif yönlerinin analizi de yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları alt yapı projelerinin ekonomik ve sosyal yaşamı güçlendirmede önemli bir araç olduğunu göstermektedir ve sukuk finansmanının altyapı projelerini finanse etmek için önemli bir kaynak ve uygun bir yöntem olduğunu göstermektedir. Malezya deneyimi, İslami sukukların çeşitli sektörlerde alt yapı projelerinin finansmanına etkin bir şekilde katkıda bulunduğunu doğrulamıştır. Ekonomik istikrarsızlık, kısıtlı kaynaklar, yetersiz teknik kapasite ve İslami finans endüstrisinde çalışmak için yeterli deneyim eksikliği, bireylerin menkul kıymet yatırım kültürünü de içeren Libya'da sukuk finansmanının yaygınlaşmasını engellemektedir. Çalışmanın önerileri arasında, Libya hükümetinin ve Merkez Bankası'nın Malezya deneyiminden yararlanması ve sukuk finansmanı ile ilgili uygun yasal, düzenleyici ve hukuki ortamı hazırlaması, vergi kolaylıkları ve diğer tedbirler sağlaması ve sukuk finansmanının alt yapı projelerinin sürekli finansmanı için başarıya ulaşması için atılım yapmaları gerekmektedir. Ayrıca, sukukların temel alınacağı varlıkların ekonomik ve gerçek bir fayda sağlaması için kapsamlı bir ekonomik ölçümlere dayalı olarak belirlenmesi gerekmektedir ve bir sukuk ticaret piyasası oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the role of sukuk in financing infrastructure projects in Libya, and the necessary conditions to activate this role by Libyan banks and financial institutions through a successful case study from Malaysia's experience (Islamic Financial Market International Sukuk Report for 2022). The study followed a descriptive-analytical approach to the theoretical aspects of the study, in addition to analyzing data and statistics on the financing gap of infrastructure projects in Libya and examining the positive and negative aspects of Law No. 4 of 2016 regarding the issuance of Islamic sukuk in Libya. The results showed that infrastructure projects are one of the most important components to enhance economic and social life, and sukuk financing is an important source and suitable method for financing infrastructure projects. Malaysia's experience in using Islamic sukuk as a funding tool for infrastructure projects confirmed the success of Islamic sukuk's effective contribution in financing various infrastructure projects. The study also highlighted the economic instability in Libya, scarcity of resources, technical abilities, and sufficient experience in the Islamic finance industry, in addition to a lack of investment culture in securities. Recommendations include that the Libyan government and central bank should benefit from Malaysia's experience in issuing Islamic sukuk to finance infrastructure projects by preparing an appropriate legal, regulatory and legislative environment, offering tax incentives and other measures to ensure continuous participation and successful use of Islamic sukuk in financing infrastructure projects, choosing assets for issuing Islamic sukuk based on a comprehensive and realistic economic feasibility study and establishing a sophisticated market for trading Islamic sukuk.