Islamic movements and democratization in Jordan after the Arab Uprisings: The case of the Islamic Action Front
Arap Ayaklanmaları sonrası Ürdün'de İslami hareketler ve demokratikleşme: İslami Hareket Cephesi örneği
  1. Tez No: 1008304
  2. Yazar: HAYA AL-TURK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TINAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ürdün'ün tek yasal İslami partisi olan İslami Hareket Cephesi'nin 2011 Arap ayaklanmalarından 2024 parlamento seçimlerine kadar uzanan süreçte ülkenin demokratikleşme sürecini nasıl yönettiğini incelemektedir. 2011'de siyasi ve ekonomik reform talebiyle başlayan protestoların ardından Haşimi monarşisi muhalefeti yatıştırmak amacıyla sınırlı anayasal değişiklikler yapmış, ancak otoriter kontrolünü sürdürmüştür. Bu kısıtlı siyasal ortamda, tarihsel olarak Müslüman Kardeşler ile ilişkili olan İslami Hareket Cephesi, siyasi alanda varlığını koruyabilmek için stratejilerini uyarlamış ve ideolojik dönüşüm geçirmiştir. Mevcut literatür, İslamcılık–demokrasi tartışmalarını ve bölgedeki devlet–İslamcı ilişkilerini ele almakla birlikte, İslami Hareket Cephesi'nin 2011 sonrası dönemde ortaya çıkan siyasi fırsatlara ve kısıtlamalara nasıl tepki verdiğini sistematik olarak inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu araştırma, 2011–2024 döneminde partinin siyasi davranışını, ideolojik evrimini ve kurumsal etkileşimlerini inceleyerek bu boşluğu doldurmaktadır. Otoriter dayanıklılık ve İslamcı uyum teorik çerçevelerine dayanarak ve Amman'da hükümet yetkilileri, parti liderleri ve bağımsız uzmanlarla yapılan kapsamlı yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanarak, çalışma İslamcı hareketlerin otoriter-monarşik yönetim altında ideolojik bağlılık ile pragmatik hayatta kalma stratejilerini nasıl dengelediğini ortaya koymaktadır. Bulgular, İslami Hareket Cephesi'nin siyasi seyrinin hibrit rejimlerde siyasal İslam'ın katılımına ve monarşik otoriterlikte demokratik reformun sınırlarına dair daha geniş örüntüleri aydınlattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how the Islamic Action Front, Jordan's only licensed Islamist party, has navigated Jordan's democratization process from the 2011 Arab Uprisings through the 2024 parliamentary elections. After the 2011 protests, which demanded political and economic reform, the Hashemite monarchy enacted limited constitutional changes to contain dissent while preserving authoritarian control. Within this constrained environment, the Islamic Action Front, shaped by its historical ties to the Muslim Brotherhood, adapted its strategies and evolved ideologically to maintain political relevance. While existing scholarship addresses broader debates about Islamism and democracy, as well as state–Islamist relations in the region, few studies systematically analyze how the Islamic Action Front specifically responded to post-2011 political opportunities and restrictions. This study addresses this gap by examining the party's political behavior, ideological evolution, and institutional engagement from 2011 to 2024. Drawing on theoretical frameworks of authoritarian resilience and Islamist adaptation, and using extensive semi-structured field interviews conducted in Amman with government officials, party leaders, and independent experts, the research reveals how Islamist movements balance ideological commitments with pragmatic survival strategies under authoritarian-monarchical rule. The findings demonstrate that the Islamic Action Front's trajectory illuminates broader patterns of political Islam's engagement with hybrid regimes and the limits of democratic reform in monarchical authoritarianism.