Terörizmin finansmanı ve terör örgütlerinin finanse edilmesi, desteklenmesinin devletlerarası ilişkilere etkileri
The financing of terrorism and the impact of financing and supporting terrorist organizations on international relations
  1. Tez No: 1008380
  2. Yazar: YİĞİT YAŞAR DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Ana Bilim Dalı
Özet
Devletleri ve devletlerin uluslararası düzlemdeki ilişkilerini önemli ölçüde etkileyen ve küresel siyasetle birlikte stratejik hedeflerini belirlemesinde kuvvetli bir bileşen olan terör örgütleri açısından finansman hayati derecede önemlidir. Faaliyetlerini sürdürmek için finansmana ihtiyaç duyan terör örgütlerinin, düzenli fon akışı sağlayamadıkları takdirde varlıklarını sürdürmeleri hemen hemen imkânsızdır ve dağılmaya mecbur kalmaktadırlar. Bu nedenle terör örgütleri finansman elde etmek için çeşitli yollara başvurmakta, sürekli büyüyen fon ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geleneksel yöntemlerle birlikte oluşan yeni fırsatları değerlendirmek istemektedir. Devletler terörizmi ve terör örgütlerini farklı nedenlerle desteklemektedir. Devletlerin desteğini alan terör örgütleri stratejilerini gerçekleştirmede önemle avantajlar sağlamakta ve hedef ülkeye kayda değer zararlar verebilmektedir. Devletlerin terör örgütlerine verdiği destek destekçi ülke ile zarar gören ülke arasında ciddi gerginliklere ve sorunlara yol açabilmektedir. Çalışmada belgesel gözlem yolu kullanılarak derinlemesine doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Literatürde bulunan tezler, makaleler, kitaplar, raporlar, internet kaynakları ve ilgili diğer kaynaklar taranarak çalışmanın bina edilmesinde faydalanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde terör ve terörizm kavramları açıklanarak üzerinde uzlaşılmış tanımı bulunmaması üzerinde durulacaktır. Terörizm kavramının detayına inilerek terörizmin nedenleri, amaçları, çeşitleri, unsurları irdelenecektir. İkinci bölümde terör örgütlerinin finansman ihtiyacının nedenleriyle birlikte fon elde etmek için kullandığı yasal ve yasal görünümlü kaynaklar detaylı bir şekilde somut örnekler de ihtiva edecek şekilde açıklanacaktır. Çalışmanın esas problemini de oluşturan son kısımda ise devletlerin terör örgütlerine destek vermelerinin sebepleri, verilen desteğin uluslararası hukuk açısından değerlendirilmesi ve ne şekilde desteklerde bulundukları ortaya konulduktan sonra örneklerle devletlerin terör örgütlerine verdiği finansman başta olmak üzere desteklerinin devletlerarası ilişkilere yansıyan sonucu üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Financing is vitally important for terrorist organizations, which significantly affect states and states relations at the international level and are a strong component in determining the strategic goals of states along with global politics. It is almost impossible for terrorist organizations that need financing to continue their activities to maintain their existence if they cannot provide a regular flow of funds and they are forced to disband. For this reason, terrorist organizations resort to various ways to obtain financing and want to evaluate new opportunities created together with traditional methods in order to meet their constantly growing funding needs. States support terrorism and terrorist organizations for different reasons. Terrorist organizations that receive the support of states provide significant advantages in realizing their strategies and can cause significant damage to the target country. The support given by the states to terrorist organizations can lead to serious tensions and problems between the supporting country and the injured country. In the study, the in-depth document analysis technique was used by using the documentary observation method. Theses, articles, books, reports, Internet resources and other related resources found in the literature were scanned and used in the construction of the study. In the first part of the study, the concepts of terrorism and terrorism will be explained and the lack of a agreed-upon definition will be emphasized. The causes, objectives, types and elements of terrorism will be examined by going into detail of the concept of terrorism. In the second part, the legal and legal-looking resources used by terrorist organizations to obtain funds along with the reasons for their financing needs will be explained in detail, including concrete examples. In the last part, which also constitutes the main problem of the study, the reasons why states support terrorist organizations, the evaluation of the support provided from the point of view of international law and how they support, after it is revealed, the examples will focus on the result of their support, especially the financing provided by states to terrorist organizations, reflected in international relations.