İçmimarlık eğitiminde yapı malzeme ve detay bilgisi ile tasarım stüdyosu arasındaki etkileşim çerçevesinde bir model önerisi
A model proposal within the framework of the interaction between construction material and detail knowledge and design studio in interior architecture education
  1. Tez No: 1008379
  2. Yazar: ZEYNEP TELYAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR OZANÖZGÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
İçmimarlık eğitiminde yapı, malzeme ve detay bilgisi öğretimi çoğunlukla teknik içerik aktarımına dayalı bir ders alanı olarak ele alınmaktadır. Ancak bu bilginin tasarım süreci içinde nasıl dönüştürüldüğü ve tasarım kararlarına nasıl yansıdığı sınırlı düzeyde tartışılmaktadır. Bu durum, teknik bilginin tasarım stüdyosu pedagojisiyle kurduğu ilişkinin zayıflamasına ve öğrencilerin yapı ve malzeme bilgisini tasarım üretimine aktarma süreçlerinin yeterince görünür olmamasına yol açmaktadır. Bu çalışma, yapı ve malzeme bilgisi öğretimine ilişkin mevcut durumu çok katmanlı bir analiz çerçevesi içinde incelemekte ve deneyimsel işbirlikçi öğrenme yaklaşımına dayalı olarak yeniden yapılandırılan bir ders modelinin öğrenme çıktıları üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Lisans Programı'nda yürütülen İÇT-235 İç Mekânda Yapım ve Malzeme I dersi kapsamında gerçekleştirilen bir vaka çalışmasına dayalı karma yöntemli bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Çalışma; girdi analizi, süreç analizi ve çıktı analizi olmak üzere üç aşamalı bir araştırma deseni üzerinden yürütülmüştür. Girdi analizi aşamasında literatür ve müfredat incelemeleri ile alan uzmanı görüşleri tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve yapı–malzeme bilgisi öğretimine ilişkin temel pedagojik sorun alanları belirlenmiştir. Süreç analizi aşamasında mevcut ders uygulaması incelenmiş ve dersin işleyişi ile ölçme-değerlendirme süreçleri gözlemlenmiştir. Girdi ve süreç analizlerinden elde edilen bulgular doğrultusunda deneyimsel ve işbirlikçi öğrenme yaklaşımına dayalı yeni bir ders modeli geliştirilmiştir. Çıktı analizi aşamasında bu model 2023–2024 güz döneminde uygulanmıştır. Dersin başarısı, öğrencilerin yapı ve malzeme bilgisini tasarım sürecine aktarma ve kullanabilme düzeyleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bu aktarım düzeyinin ölçülmesi amacıyla rubrik temelli Yapı–Malzeme Entegrasyon İndeksi (YMEİ) geliştirilmiş olup proje stüdyosu final teslimleri bu indeks doğrultusunda analiz edilerek veriler Mann–Whitney U testi ile karşılaştırılmıştır. Bulgular, geliştirilen ders modelinin öğrencilerin yapı ve malzeme bilgisini tasarım sürecine aktarma düzeyleri ve ders başarıları üzerinde anlamlı bir artış sağladığını göstermektedir. Bu yönüyle, içmimarlık eğitiminde yapı, malzeme ve detay bilgisi öğretimine ilişkin gelecekte yürütülecek araştırmalar için kuramsal ve yöntemsel bir zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In interior design education, teaching knowledge of construction, materials, and details is mostly approached as a subject area based on the transfer of technical content. However, there is limited discussion of how this knowledge is transformed within the design process and how it is reflected in design decisions. This situation leads to a weakening of the relationship between technical knowledge and design studio pedagogy, and to the processes by which students transfer their knowledge of construction and materials into design production not being sufficiently visible. This study examines the current state of teaching structural and material knowledge within a multi-layered analytical framework and aims to evaluate the impact of a course model restructured based on an experiential collaborative learning approach on learning outcomes. The research is designed as a mixed-methods study based on a case study conducted within the scope of the İÇT-235 Construction and Materials in Interior Design I course at Hacettepe University's Interior Architecture and Environmental Design Undergraduate Program. The study was performed using a three-stage research design consisting of input analysis, process analysis, and output analysis. In the input analysis phase, literature and curriculum reviews, along with expert opinions, were evaluated using thematic analysis, and fundamental pedagogical problem areas related to teaching construction and materials knowledge were identified. In the process analysis phase, the current course implementation was examined, and the course's operation and assessment processes were observed. Based on the findings from input and process analyses, a new course model grounded in experiential and collaborative learning approaches was developed. During the output analysis phase, this model was implemented in the fall semester of 2023–2024. The success of the course was evaluated based on students' ability to transfer and apply their knowledge of construction and materials to the design process. To measure this level of transfer, a rubric-based Construction-Material Integration Index (CMII) was developed; project studio final submissions were analyzed according to this index, and the data were compared using the Mann–Whitney U test. The findings indicate that the developed course model resulted in a significant increase in students' ability to integrate construction and material knowledge into the design process and in their course performance. In this regard, it establishes a theoretical and methodological foundation for future research on the teaching of construction, material, and detail knowledge in interior architecture education.