K8'de Stem öğretimi: Sistematik derleme çalışması
Stem education in K8: A systematic review study
  1. Tez No: 1008381
  2. Yazar: CANER AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE ALKIŞ KÜÇÜKAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Küresel değişimlerin ve teknolojik ilerlemelerin hız kazandığı 21. yüzyılda, eğitim sistemlerinin en temel hedeflerinden biri, bireylere yenilikçi düşünme, eleştirel analiz, problem çözme ve disiplinler arası iş birliği gibi üst düzey becerileri kazandırmaktır. Bu becerilerin geliştirilmesinde, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarını bütüncül bir yaklaşımla ele alan STEM eğitimi, ulusal ve uluslararası düzeyde stratejik bir öneme sahiptir. Özellikle çocukların bilişsel ve duyuşsal gelişimlerinin en hızlı olduğu, temel merak ve öğrenme motivasyonlarının oluştuğu K8 (anaokulundan sekizinci sınıfa kadar olan eğitim seviyesi) düzeyindeki uygulamalar, gelecekteki akademik ve kariyer yönelimleri açısından kritik bir rol oynamaktadır. Mevcut literatür incelendiğinde, Türkiye'de K8 düzeyinde STEM öğretimi üzerine yapılmış çalışmaların mevcut durumu, eğilimleri ve değişkenler arasındaki ilişkileri bütüncül bir bakış açısıyla sentezleyen sistematik derleme çalışmalarının sayısının sınırlı olduğu görülmektedir. Bu eksiklikten yola çıkarak, bu araştırmanın temel amacı; 2017-2025 yılları arasında Türkiye'de K8 düzeyinde STEM öğretimi alanında yürütülmüş makaleleri, sistematik bir derleme yöntemiyle kapsamlı bir şekilde incelemektir. Çalışma, belirlenen yayınlara ait verileri, araştırma soruları doğrultusunda titizlikle analiz etmektedir. Bu analizler; çalışmaların yıllara, dergilere ve konulara göre dağılımını, benimsenen araştırma yöntem ve desenlerini (nicel, nitel, karma), STEM ile ilişkilendirilen değişkenleri (tutum, başarı, yaratıcılık, problem çözme becerisi vb.), örneklem büyüklüğü ve sınıf düzeyini, kullanılan veri toplama araçlarını ve veri analiz yöntemlerini kapsamaktadır. Elde edilen sistematik bulgular, alandaki güncel eğilimleri, sıkça çalışılan konuları ve yöntemsel tercihleri ortaya koyarak önemli bir bilimsel katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu tez, aynı zamanda K8 düzeyinde STEM uygulamalarının yaygınlaştırılması ve etkinliğinin artırılması için; öğretmenlerin mesleki gelişim alanlarına, eğitim programı geliştiricilerine müfredat entegrasyonu konusunda ve gelecekteki araştırmalara yönelik olarak bilimsel temelli ve somut öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Böylece, STEM eğitiminin Türkiye bağlamındaki uygulamalarının kalitesini artırarak, öğrencilerin 21. yüzyılın gerektirdiği yetkinliklerle donatılmasına destek olmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, marked by accelerating global changes and technological advancements, one of the fundamental goals of education systems is to equip individuals with high-level competencies such as innovative thinking, critical analysis, problem-solving, and interdisciplinary collaboration. In the development of these skills, STEM (science, technology, engineering, and mathematics) education, which adopts a holistic approach to these disciplines, holds a strategic importance globally and nationally. Specifically, applications at the K8 level (Kindergarten through Eighth Grade), where the foundation for cognitive and affective development and core curiosity is laid, play a critical role in future academic and career orientations. An examination of the existing literature reveals a limited number of systematic reviews in Türkiye that holistically synthesize the current status, trends, and interrelationships among variables in STEM teaching at the K8 level. Addressing this gap, the primary aim of this research is to conduct a comprehensive systematic review of articles on K8 STEM teaching conducted in Türkiye between the years 2017 and 2025. The study meticulously analyzes the data from the selected publications in line with the research questions. These analyses cover the distribution of studies by year of publication, journal, topic, adopted research methods and designs (quantitative, qualitative, mixed-methods), variables associated with STEM (attitude, achievement, creativity, problem-solving skills, etc.), sample size and grade level, and the data collection and analysis methods utilized. The systematic findings are intended to offer a significant scientific contribution by uncovering current trends, frequently studied topics, and methodological preferences in the field. Furthermore, this thesis aims to provide evidence-based and concrete recommendations for improving teacher professional development areas, guiding curriculum developers on integration, and informing future research to enhance the effectiveness and sustainability of K8 STEM practices in Türkiye. The ultimate goal is to support the quality improvement of STEM education applications in Türkiye, thus ensuring students are equipped with the competencies required for the 21st century.