Türkiye'de kurumsal kalitenin turizm gelirlerine etkisi
The effect of institutional quality on tourism revenues in Turkey
  1. Tez No: 1008386
  2. Yazar: DÜNDAR KUNDAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal kaliteyi temsil eden göstergeler ile turizm gelirleri arasındaki ilişkinin Türkiye örneğinde ekonometrik yöntemler aracılığıyla analiz edilmesidir. Çalışmada kurumsal kalitenin temel bileşenleri olan hukukun üstünlüğü, politik istikrar ve hükümet etkinliğinin turizm gelirleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Analizde, ekonomik değişkenler olarak kişi başı gayri safi yurtiçi hasıla, reel efektif döviz kuru ve ticari açıklık oranı kullanılmıştır. Yöntem olarak, değişkenler arasındaki kısa ve uzun dönemli ilişkileri ortaya koymak amacıyla ARDL (Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Model) sınır testi yaklaşımı tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular, kurumsal kalite düzeyinin uzun dönemde turizm gelirleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle hukukun üstünlüğü ve politik istikrarın sağlanmasının, turizm talebini artıran temel unsurlar arasında yer aldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, turizm gelirlerinin sürdürülebilir biçimde artırılabilmesi için yalnızca ekonomik faktörlerin değil, aynı zamanda kurumsal yapının güçlendirilmesine yönelik politikaların da kritik öneme sahip olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between institutional quality indicators and tourism revenues in the case of Turkey by employing econometric methods. The study investigates the effects of key components of institutional quality— namely the rule of law, political stability, and government effectiveness—on tourism revenues. As economic control variables, GDP per capita, real effective exchange rate, and trade openness are included in the analysis. Methodologically, the ARDL (Autoregressive Distributed Lag) bounds testing approach is employed to identify both short-run and long-run relationships among the variables. The empirical findings reveal that institutional quality has a statistically significant and positive impact on tourism revenues in the long run. In particular, the results indicate that strengthening the rule of law and ensuring political stability are among the key factors that enhance tourism demand. Overall, the study concludes that sustainable growth in tourism revenues depends not only on economic factors but also on the improvement of institutional structures through effective policy frameworks.