Batı akdeniz kıyıları'ndan yakalanan mullıdae (rafınesque, 1815) familyasına ait balıkların myxozoa (grasse, 1970) balık parazitleri yönünden incelenmesi, morfolojik ve moleküler karakterizasyonu
The fishes of mullidae (rafinesque, 1815) caught from off west mediterranean examination in terms of morphological & molecular characterization of myxozoa (grasse, 1970) isolated from the fishes
- Tez No: 1008397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM TOLGA GÜRKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Balıkçılık Teknolojisi, Parasitology, Fisheries Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Batı Akdeniz kıyılarında yayılış gösteren Mullus barbatus (Barbun), Mullus surmuletus (Tekir) ve Upeneus moluccensis (Paşa barbunu) olmak üzere Mullidae ailesinden 3 farklı türünü enfekte eden Cnidaria filumuna ait miksozoa sınıfı parazitlerin biyolojik çeşitliliklerinin ve enfeksiyon özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Üç farklı istasyondan (Muğla, Antalya, Mersin) 2024 yılı boyunca mevsimsel olarak 823 konak balık örneklenmiş ve parazitolojik incelemeye tabi tutulmuştur. Gözlemlenen miksozoa parazitlerinin tür tanımlamaları için morfolojk ve morfometrik analizlere ek olarak 18S rDNA nükleotid dizilemesine dayalı filogenetik analizler yapılmıştır. Sonuçta, Kudoa mediterraneus sp. nov., Ortholinea mullusi ve Myxobolus mullus sp. nov. olmak üzere iki tanesi bilim dünyası için yeni toplam üç miksozoa türünün varlığı belirlenmiş ve tanımlanmıştır. Bu türlerden K. mediterraneus sp. nov. sadece barbun örneklerinin kas, safra, mide, bağırsak ve gonadında gözlemlenirken Myxobolus mullus sp. nov. hem barbun hem de tekir balıklarının safra kesesinden tespit edilmiştir. Üçüncü tür olan O. mullusi ise sadece tek bir adet barbun örneğinin gonadında görülmüştür. Çalışmadan elde edilen önemli çıktılar şunlardır: A) Daha önce tanımlanmamış iki yeni miksozoa türü tanımlanmıştır; B) Ortholinea mullusi ilk kez farklı bir denizde (Akdeniz) ve farklı bir dokuda (Gonad) belirlenmiştir; C) Kudoa cinsine ait balık parazitlerinin Mullus türlerinden ilk bildirimi yapılmıştır; D) Kudoa türlerinin düşük frekanslarda da olsa başka dokuları da enfekte ettiği görülmüştür; E) Mullus barbatus balığından ilk kez, Mullus surmuletus balığından ise ikinci kez, bir Myxobolus cinsine ait türün bildirimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the biodiversity and infection characteristics of parasites belonging to the class Myxozoa (Phylum Cnidaria), which infect three different species of the family Mullidae distributed along the Western Mediterranean coasts; Mullus barbatus (red mullet), Mullus surmuletus (striped red mullet) and Upeneus moluccensis (goldband goatfish). Throughout 2024, a total of 823 host fish were seasonally sampled from three different stations (Muğla, Antalya, Mersin) and subjected to parasitological examination. In addition to morphological and morphometric analyses, phylogenetic analyses based on 18S rDNA nucleotide sequencing were conducted for species identification of the observed Myxozoa parasites. As a result, the presence and identification of three Myxozoa species were determined, two of which are new to science: Kudoa mediterraneus sp. nov., Myxobolus mullus sp. nov. and Ortholinea mullusi. Among these, Kudoa mediterraneus sp. nov. was observed only in the muscle, bile, stomach, intestine and gonads of red mullet specimens, while Myxobolus mullus sp. nov. was detected in the bile of both red mullet and striped red mullet. The third speices, O. mullusi was found only in the gonad of a single red mullet specimen. Key outcomes of the study are as follows: A) Two previously undescribed Myxozoa species were identified; B) Ortholinea mullusi was reported for the first time in a different sea (Mediterranean) and in a different tissue (gonad); C) The first record of fish parasites of the genus Kudoa from Mullus species was determined; D) It was observed that Kudoa species, albeit at low frequencies, also infect other tissues; E) A Myxobolus species was reported for the first time from Mullus barbatus and for the first time from Mullus surmuletus.