Hekimlerin beyin göçü konusunda görüşlerinin değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
Evaluation of doctors' opinions on brain drain: The example of Ankara province
- Tez No: 1008405
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tıp alanında eğitimine devam eden intörn hekimler ile mezun hekimlerin iş tatmini düzeylerini, hekimlik mesleğine yönelik tutumlarını ve beyin göçüne ilişkin tutumsal eğilimlerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, sağlık sisteminde son yıllarda yaşanan dönüşümlerin hekimlerin mesleki doyumları ve geleceğe ilişkin yönelimleri üzerindeki etkilerini çok boyutlu biçimde anlamaya yönelik yapılandırılmıştır. Çalışmada nicel analiz tercih edilmiştir. Veri toplama aracı, demografik soruların yanı sıra üç psikometrik ölçme aracından oluşmaktadır: İş Tatmini Ölçeği (İTO), Hekimlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği (HMTÖ) ve Beyin Göçüne Yönelik Tutum Ölçeği (BGYTÖ). İTO, bireylerin genel iş doyum düzeylerini ölçmeyi amaçlayan kısa ve tek faktörlü bir ölçektir. HMTÖ, hekimliğe yönelik istek, yardımseverlik ve mesleğe adanmışlık boyutlarını üç alt faktör üzerinden değerlendirmektedir. BGYTÖ ise bireylerin yurt dışına göç etme eğilimlerine dair tutumlarını ölçen tek faktörlü bir araçtır. Toplam 45 maddeden oluşan veri toplama formu aracılığıyla elde edilen veriler; katılımcıların demografik bilgileriyle birlikte mesleki doyum, tutum ve göç yönelimine ilişkin değerlendirmelerini içermektedir. Analizler sonucunda; iş tatmini, mesleki tutum ve beyin göçü eğilimlerinin yaş, kurum türü, kariyer aşaması gibi değişkenlerle ve ölçütler arasında farklı düzeylerde anlamlı ilişkiler gösterdiği belirlenmiştir. Bulgular, genç hekimlerin sisteme karşı daha eleştirel ve dışa dönük bir eğilim taşıdığını; mesleki deneyim arttıkça iş doyumu ve mesleki bağlılığın görece yükseldiğini göstermektedir. Kurum türü, mesleki tatmin üzerinde belirleyici bir unsur olarak öne çıkmakta; kamu kurumlarında çalışan hekimlerin özel veya üniversite hastanelerine kıyasla daha düşük doyum düzeyine sahip olduğu görülmektedir. Beyin göçüne yönelik tutumlar da yaş, deneyim, kariyer statüsü ve çalışma koşullarına bağlı olarak anlamlı farklılıklar sergilemektedir. Elde edilen bulgular, yalnızca hekimlerin bireysel değerlendirmelerine değil, aynı zamanda sağlık sisteminin işleyişine dair yapısal analizlere ve politika önerilerine de katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the job satisfaction levels, attitudes toward the medical profession, and tendencies regarding brain drain among intern doctors and graduate physicians. The research is structured to understand the multidimensional effects of recent changes in the healthcare system on physicians' professional satisfaction and future orientations. A quantitative research design was used in the study. The data collection tool includes demographic questions and three psychometric measurement instruments. These are: the Job Satisfaction Scale (JSS), the Attitude Toward the Medical Profession Scale (ATMP), and the Brain Drain Attitude Scale (BDAS). The Job Satisfaction Scale is a short, single-factor tool designed to measure individuals' overall job satisfaction. The Attitude Toward the Medical Profession Scale evaluates attitudes in three sub-dimensions: willingness, helpfulness, and dedication to the profession. The Brain Drain Attitude Scale assesses participants' views and tendencies toward working abroad, structured as a singlefactor tool. Data were collected using a structured form consisting of 45 items, which included demographic information as well as scales measuring satisfaction, professional attitude, and brain drain tendency. Analyses showed that job satisfaction, professional attitudes, and brain drain tendencies significantly differed according to variables such as age, type of institution, and career stage. Results indicated that young physicians tend to be more critical and outward-oriented toward the system, while more experienced physicians showed relatively higher job satisfaction and commitment. The type of institution appeared to be a key factor in job satisfaction; physicians working in public hospitals reported lower satisfaction compared to those in private or university hospitals. Attitudes toward brain drain also differed significantly based on age, experience, career status, and working conditions. These findings provide insights into physicians' perspectives and contribute to structural evaluations and policy recommendations concerning the healthcare system.