Trabzon ilinde yaşayan 20-44 yaş arası bireylerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of attention deficit hyperactivity disorder and associated factors among individuals aged 20–44 living in Trabzon province
- Tez No: 1008470
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ERCÜMENT BEYHUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Trabzon ilinde yaşayan 20-44 yaş aralığındaki yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) belirti sıklığı, belirti düzeyi ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç-Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmada 1433 kişi analizlere dahil edildi. DEHB prevalansı ve DEHB düzeyi bağımlı değişkenlerdir. İstatistiksel analizlerde Ki-Kare testi, Fisher Exact testi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi, binary lojistik regresyon analizi ve genelleştirilmiş doğrusal model kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcılarda DEHB prevalansı %8,8, ortalama DEHB belirti düzeyi 21,9±12,4 olarak saptanmıştır. DEHB prevalansının daha yüksek bulunması ve belirti düzeyinin artışı ile ortak ilişkili faktörler; genç yaş grubunda olmak, kadın cinsiyet, babanın yüksek eğitim düzeyi, psikiyatrik hastalık varlığı, alkollü içki kullanımı, yüksek günlük ekran süresi, uykuya dalmada zorluk ve yorgun–dinlenmemiş uyanmadır. Yalnızca DEHB prevalansının daha yüksek olması meslek sahibi olmak ve ailede DEHB öyküsü ile, yalnızca DEHB belirti düzeyinin artışı ise bekar olmak, ailede en az bir psikiyatrik hastalık öyküsü ve uyuşturucu madde kullanımı ile ilişkili bulunmuştur. Buna karşılık, annenin yüksek eğitim düzeyi, ilk çocuk olmak ve düzenli fiziksel aktivite yapmak daha düşük DEHB belirti düzeyi ile ilişkilidir. Sonuç: Bu çalışmanın bulguları, erişkin DEHB prevalansının literatürde bildirilen toplum temelli çalışmalara kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, DEHB'nin bireysel, ailesel ve davranışsal etkenlerle ilişkili çok boyutlu bir yapı sergilediğini ortaya koymaktadır. Erişkinlerde DEHB'nin psikiyatrik komorbiditeler, uyku sorunları ve riskli sağlık davranışları ile ilişkili olması, hastalığın bireyin mental ve davranışsal sağlığını olumsuz etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, erişkin DEHB'nin erken dönemde tanınması ve koruyucu–önleyici yaklaşımların geliştirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the prevalence of symptoms, symptom severity, and associated factors of attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD) among adults aged 20–44 years living in Trabzon province. Materials and Methods: In this cross-sectional study, a total of 1,433 individuals were included in the analyses. ADHD prevalence and ADHD symptom severity were defined as dependent variables. Statistical analyses included the Chi-square test, Fisher's exact test, Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis test, binary logistic regression analysis, and generalized linear models. Results: The prevalence of ADHD among participants was 8.8%, and the mean ADHD symptom severity score was 21.9 ± 12.4. Factors commonly associated with both higher ADHD prevalence and increased symptom severity included younger age, female sex, higher paternal educational level, presence of a psychiatric disorder, alcohol consumption, high daily screen time, difficulty initiating sleep, and waking up tired or unrefreshed. Factors associated exclusively with higher ADHD prevalence were being employed and having a family history of ADHD, whereas factors associated only with increased symptom severity included being single, having at least one family member with a psychiatric disorder, and illicit drug use. In contrast, higher maternal educational level, being the first child, and engaging in regular physical activity were associated with lower ADHD symptom severity. Conclusion: The findings indicate that adult ADHD prevalence is higher than reported in population-based studies and that ADHD represents a multidimensional condition related to individual, familial, and behavioral factors. Its association with psychiatric comorbidities, sleep problems, and risky health behaviors underscores adult ADHD as a significant public health issue, highlighting the importance of early identification and preventive approaches.