İdiopatik periferik fasial paralizide serum ürotensin II düzeyleri
Serum urotensin II levels in idiopathic peripheral facial paralysis
  1. Tez No: 1008471
  2. Yazar: LUTFULLAH MINGBASHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BUCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İdiopatik periferik fasiyal paralizi (Bell paralizisi), ani başlangıçlı tek taraflı yüz kası güçsüzlüğü ile karakterize, en sık görülen kraniyal mononöropatilerden biridir. Etiyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış olup viral, otoimmün ve vasküler mekanizmaların rol oynayabileceği düşünülmektedir. Güçlü bir endojen vazokonstriktör olan Ürotensin II (U-II), vasküler tonus ve perfüzyon üzerinde etkili bir nöropeptittir. Bu çalışmada, idiopatik periferik fasiyal paralizi tanılı hastalarda serum Ürotensin II düzeylerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, kontrollü ve klinik gözlem esaslı olarak tasarlanan çalışmaya, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'ne başvuran 18–75 yaş arası 40 idiopatik periferik fasiyal paralizi hastası ve yaş ile kronik hastalık özellikleri açısından benzer 43 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Katılımcılardan alınan venöz kan örnekleri santrifüj edilerek serumları ayrılmış ve Ürotensin II düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. İstatistiksel analizlerde Mann–Whitney U testi, lojistik regresyon analizi ve Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Hastaların %47,5'i kadın, %52,5'i erkek olup fasiyal paralizi %55 oranında sağ tarafta izlenmiştir. Hasta grubunda ortalama serum Ürotensin II düzeyi 2,35 ± 1,71, kontrol grubunda ise 2,17 ± 0,98 olarak bulunmuş ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,688). Cinsiyetler arasında da Ürotensin II düzeyleri açısından anlamlı farklılık görülmemiştir (p=0,949). Lojistik regresyon analizinde Ürotensin II düzeyinin hastalık varlığı üzerinde anlamlı etkisi bulunmazken (p=0,358), yaş değişkeninin anlamlı belirleyici olduğu saptanmıştır (p=0,007). Serum Ürotensin II düzeyleri ile yaş arasında zayıf düzeyde negatif korelasyon belirlenmiştir (r=-0,219; p=0,046). Sonuç: İdiopatik periferik fasiyal paralizi ile serum Ürotensin II düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Ürotensin II düzeylerinin hastalık varlığını öngörmede belirleyici olmadığı görülürken, yaşın hem hastalık varlığı hem de Ürotensin II düzeyleri ile negatif ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bulgular, hastalığın patofizyolojisinde Ürotensin II'nin sınırlı rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Idiopathic peripheral facial paralysis (Bell's palsy) is one of the most common cranial mononeuropathies characterized by sudden-onset unilateral facial muscle weakness. Although its clinical course is generally favorable, it may lead to social and psychological problems due to facial asymmetry. The exact etiopathogenesis remains unclear, and viral, autoimmune, and vascular mechanisms have been suggested to play a role. Urotensin II (U-II), one of the most potent endogenous vasoconstrictors, has significant effects on vascular tone and perfusion. This study aimed to evaluate serum Urotensin II levels in patients diagnosed with idiopathic peripheral facial paralysis and to compare them with healthy individuals. Materials and Methods: This prospective, controlled, clinical observational study included 40 patients aged between 18 and 75 years diagnosed with idiopathic peripheral facial paralysis who presented to the Department of Otorhinolaryngology at Afyonkarahisar Health Sciences University, and 43 age- and comorbidity-matched healthy controls. Venous blood samples were collected from all participants, centrifuged to obtain serum, and Urotensin II levels were measured using a commercial ELISA kit. Statistical analyses were performed using the Mann–Whitney U test, logistic regression analysis, and Spearman correlation analysis. Results: Among the patients, 47.5% were female and 52.5% were male, and facial paralysis was observed on the right side in 55% of cases. The mean serum Urotensin II level was 2.35 ± 1.71 in the patient group and 2.17 ± 0.98 in the control group, with no statistically significant difference between groups (p=0.688). No significant difference was found between sexes regarding serum Urotensin II levels (p=0.949). Logistic regression analysis demonstrated that serum Urotensin II level was not a significant predictor of disease presence (p=0.358), whereas age was identified as a significant determinant (p=0.007). A weak negative correlation was found between serum Urotensin II levels and age (r = −0.219; p = 0.046). Conclusion: No significant association was found between idiopathic peripheral facial paralysis and serum Urotensin II levels. Serum Urotensin II was not a predictor of disease presence or sex differences, whereas age showed a significant negative relationship with both disease occurrence and Urotensin II levels. These findings suggest that Urotensin II may have a limited role in the pathophysiology of idiopathic peripheral facial paralysis.