Deneysel korneal neovaskülarizasyon modelinde subkonjonktival uygulanan sertolizumabın etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of subconjunctival administration of certolizumab in an experimental corneal neovascularization model
- Tez No: 1008481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Kornea, gözün başlıca kırıcı yüzeyi olup saydamlığı fizyolojik damarsızlığına ve düzenli stromal organizasyonuna bağlıdır. Travma, enfeksiyon ve inflamasyon sonrası gelişebilen korneal neovaskülarizasyon (KNV) bu dengeyi bozarak saydamlığı azaltır. KNV'de standart bir tedavi henüz bulunmamaktadır. Anti-TNF-α ajan olan sertolizumab pegolün güçlü antiinflamatuar özelliklerine karşın, KNV gibi anjiyogenez odaklı süreçlerdeki olası antianjiyojenik etkisi net değildir. Çalışmamızda deneysel KNV modelinde sertolizumabın (SER) klinik, histopatolojik ve immünohistokimyasal etkinliği bevacizumab (BEVA) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bu çalışmada 32 ratın 64 gözü sekiz gruba ayrıldı. Başlangıçta korneal hasar veya KNV olmadığı ön segment muayenesiyle doğrulandı. Sağ gözlerde gümüş nitrat koterizasyonuyla KNV indüklenirken sol gözler indüksiyondan muaf tutuldu. Kontrol grubuna indüksiyon veya tedavi uygulanmadı. KNV oluşturulmasını takiben tek doz subkonjonktival tedavi uygulandı. BEVA ve KNV+BEVA gruplarına 1,25 mg/0,05 mL bevacizumab; SER ve KNV+SER gruplarına 10 mg/0,05 mL sertolizumab; kombinasyon gruplarına her iki ilaç farklı kadranlardan verildi. 7. ve 14. günlerde görüntüler kaydedilerek KNV alanı ImageJ ile analiz edildi. 14. günde sakrifikasyon ve enükleasyon sonrası dokular parafine gömüldü. Hematoksilen-Eozin ve Picro-Sirius Red boyama ile histopatolojik, epitel ve total kornea kalınlığı ölçümleri ile immünohistokiyasal olarak Bax, Bcl-2, CD31, HIF-1α ve VEGF değerlendirmeleri yapıldı. KNV grubunda neovasküler alan artarken, bevacizumab ve sertolizumab KNV'yi klinik olarak geriletti. En belirgin gerileme KNV+BEVA+SER grubunda izlendi. Tedaviler stromal kollajen organizasyonunu olgun olmayan tip III kollajen paternine dönüştürdü, korneal kalınlaşmayı azalttı ve epitel toparlanmasını güçlendirdi. Tedavi gruplarında (KNV+BEVA, KNV+SER, KNV+BEVA+SER), KNV grubuna göre Bax, CD31, VEGF ve HIF-1α düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı seviyede azalma, Bcl-2 düzeyinde ise istatistiksel olarak anlamlı seviyede artış izlendi. Sonuç olarak sertolizumab pegol deneysel KNV'de bevacizumaba benzer yarar göstermiş, en iyi iyileşme kombinasyon tedavisinde elde edilmiştir. Klinik etkinlik ve güvenliliğin netleştirilmesi için daha geniş örneklemli, farklı doz, uygulama ve takip sürelerini içeren ileri in vitro ve in vivo çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The cornea's transparency depends on its physiological avascularity and regular stromal organization. Corneal neovascularization (CNV)—triggered by trauma, infection, or inflammation—disrupts this balance. Currently, no standard treatment exists for CNV. While certolizumab pegol (an anti-TNF-α agent) exhibits potent anti-inflammatory properties, its anti-angiogenic potential in angiogenesis-driven processes like CNV remains unclear. This study evaluated the clinical, histopathological, and immunohistochemical efficacy of certolizumab (CER) compared to bevacizumab (BEVA) in an experimental rat CNV model. 64 eyes of 32 rats were divided into eight groups. Following baseline confirmation of healthy corneas, CNV was induced in right eyes via silver nitrate cauterization; left eyes and control groups were spared from induction. After induction, single subconjunctival treatments were administered: BEVA and CNV+BEVA groups received 1,25 mg/0,05 mL bevacizumab; CER and CNV+CER groups received 10 mg/0,05 mL certolizumab; combination groups received both drugs from different quadrants. CNV areas were analyzed via ImageJ on days 7 and 14. After day-14 enucleation, tissues were evaluated histopathologically (Hematoxylin-Eosin, Picro-Sirius Red) for epithelial and total corneal thickness, alongside immunohistochemical assessments of Bax, Bcl-2, CD31, HIF-1α, and VEGF. Both monotherapies clinically regressed CNV, with the most pronounced reduction observed in the CNV+BEVA+CER combination group. The treatments transitioned stromal collagen into an immature type III pattern, reduced corneal thickening, and enhanced epithelial healing. Treated groups (CNV+BEVA, CNV+CER, CNV+BEVA+CER) demonstrated statistically significant decreases in Bax, CD31, VEGF, and HIF-1α levels, and significantly increased Bcl-2 levels compared to the untreated CNV group. In conclusion, certolizumab pegol demonstrated efficacy comparable to bevacizumab in experimental CNV, with optimal outcomes achieved through combination therapy. Further in vitro and in vivo studies utilizing larger sample sizes, varying doses, administration regimens, and extended follow-up periods are required to clarify its clinical safety and efficacy.