Alopesi areatası olan çocuk ve ergenlerde anksiyete, depresyon, bilişsel esneklik ve akran zorbalığına maruziyetin incelenmesi
An investigation of anxiety, depression, cognitive flexibility, and exposure to peer bullying among children and adolescents with Alopecia areata
  1. Tez No: 1008482
  2. Yazar: ŞEYMA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Alopesi areata (AA), saçlı deri ve vücutta skar bırakmayan saç kaybına yol açan, kronik ve tekrarlayıcı seyirli otoimmün bir hastalıktır. Hastaların yaklaşık %20'sini çocuk yaş grubu oluşturmaktadır. Çocukluk döneminde ortaya çıkan AA anksiyete, depresyon gibi çeşitli psikiyatrik komorbiditelerle ilişkili olabilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal etkileşimlerde güçlükler ve akran zorbalığına maruziyet AA'lı hastalarda önemli sorun alanları olarak yer almaktadır. Ayrıca stresle baş etme kapasitesini yansıtan bilişsel esneklik de kronik hastalık süreçlerinde önemli bir psikolojik değişkendir. Bu çalışmanın amacı AA'lı çocuk ve ergenlerde anksiyete, depresyon, bilişsel esneklik ve akran zorbalığına maruziyet düzeyini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak ve bu değişkenlerin klinik özelliklerle ilişkisini incelemektir. Dermatoloji polikliniğine başvuran 8-18 yaş arası 30 AA hastası ve 30 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun demografik özellikleri ve hasta grubuna ait klinik veriler kaydedildi. AA hastalık şiddetinin değerlendirilmesinde SALT skoru (Alopesi Şiddeti Aracı Skoru) kullanıldı. Her iki gruba Yenilenmiş Çocuk Anksiyete Depresyon Ölçeği (ÇADÖ-Y), Bilişsel Esneklik Ölçeği (BEÖ) ve Olweus Akran Zorbalığı Anketi uygulandı. Çalışmaya katılan hasta ve kontrol gruplarının cinsiyet dağılımı benzer olup her iki grupta da 13 (%43,3) kız ve 17 (%56,7) erkek bulunmaktaydı. Yaş ortalaması hasta grubunda 13,20 ± 3,31 yıl, kontrol grubunda 12,03 ± 3,06 yıl idi. Hasta ve kontrol grupları arasında toplam anksiyete, toplam anksiyete-depresyon ve bilişsel esneklik puanları açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0,286; p=0,341; p=0,983). Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) puanları ise hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,015). ÇADÖ-Y puanları AA'lı hastalarda cinsiyete göre değerlendirildiğinde panik bozukluk puanı kızlarda erkeklere göre anlamlı olarak yüksekti (p=0,050). Yaş grubuna göre incelendiğinde ise çocuklarda toplam anksiyete, ayrılık anksiyetesi ve OKB puanları ergenlere göre anlamlı derecede yüksek saptandı (p=0,017; p<0,001; p=0,001). Hasta grubunda hastalık süresi ve hastalık şiddeti ile ÇADÖ-Y puanları arasında anlamlı ilişki izlenmedi (tümünde p>0,05). Akran zorbalığına katılım oranları hasta grubunda daha yüksek olmakla birlikte hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,252). Zorbalık türleri incelendiğinde ilişkisel zorbalığa maruziyetin hasta grubunda anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulundu (p=0,041). Hasta grubunda akran zorbalığı açısından cinsiyet, yaş grubu ve hastalık şiddetine göre yapılan değerlendirmede anlamlı fark bulunmadı (p=0,598; p=0,240; p=0,742). Sonuç olarak AA'lı çocuk ve ergenlerde, OKB puanlarının ve ilişkisel zorbalığa maruziyetin daha yüksek olduğu saptandı. AA gelişimin kritik dönemlerinde bulunan çocuk ve ergenlerde belirgin psikososyal etkilenmeye yol açabilmektedir. Bu nedenle psikososyal boyutların değerlendirilmesi, hastalığın bütüncül yönetimi ve gerektiğinde multidisipliner tedavi planlanmasında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata (AA) is a chronic and relapsing autoimmune disease characterized by non-scarring hair loss affecting the scalp and other body areas. Approximately 20% of patients are in the pediatric age group. AA occurring during childhood may be associated with various psychiatric comorbidities such as anxiety and depression. In addition, difficulties in social interactions and exposure to peer bullying constitute important problem areas in patients with AA. Cognitive flexibility, which reflects the ability to cope with stress, is also an important psychological variable in chronic disease processes. The aim of this study was to compare the levels of anxiety, depression, cognitive flexibility, and exposure to peer bullying in children and adolescents with AA with those of a healthy control group and to examine the relationship between these variables and clinical characteristics. Thirty patients with AA aged between 8 and 18 years who presented to the dermatology outpatient clinic and 30 healthy volunteers were included in the study. Demographic characteristics of the patient and control groups and clinical data of the patient group were recorded. The Severity of Alopecia Tool (SALT) score was used to assess the severity of AA. The Revised Child Anxiety and Depression Scale (RCADS), Cognitive Flexibility Scale (CFS), and Olweus Bully/Victim Questionnaire were administered to both groups. The gender distribution of the patient and control groups participating in the study was similar, with 13 (43.3%) girls and 17 (56.7%) boys in each group. The mean age was 13.20 ± 3.31 years in the patient group and 12.03 ± 3.06 years in the control group. No significant difference was found between the patient and control groups in terms of total anxiety, total anxiety–depression, and cognitive flexibility scores (p=0.286; p=0.341; p=0.983). However, obsessive–compulsive disorder (OCD) scores were significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0.015). When RCADS scores were evaluated according to gender in patients with AA, panic disorder scores were significantly higher in females than in males (p=0.050). When analyzed according to age group, total anxiety, separation anxiety, and OCD scores were significantly higher in children than in adolescents (p=0.017; p<0.001; p=0.001). No significant relationship was observed between disease duration or disease severity and RCADS scores in the patient group (all p>0.05). Although the rate of involvement in peer bullying was higher in the patient group, no statistically significant difference was found between the patient and control groups (p=0.252). When the types of bullying were examined, exposure to relational bullying was found to be significantly higher in the patient group (p=0.041). In the patient group, no significant differences were found in terms of peer bullying according to gender, age group, or disease severity (p=0.598; p=0.240; p=0.742). In conclusion, OCD scores and exposure to relational bullying were found to be higher in children and adolescents with AA. AA may lead to significant psychosocial impairment in children and adolescents who are in critical developmental periods. Therefore, evaluation of psychosocial aspects may contribute to the holistic management of the disease and the planning of multidisciplinary treatment when necessary.