Yapraktan uygulanan bor ve çinkonun memecik zeytin (olea europaea l.)çeşidinde çiçek tozu kalitesi ve meyve tutumu üzerine etkileri.
The effects of foliar application of boron and zinc on pollen quality and fruit set of memecik olive (olea europaea L.) cultivar.
- Tez No: 1008532
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNVER DALKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Aydın koşullarında Memecik zeytin çeşidinde, ilkbaharda çiçeklenmeden hemen önce yapraktan uygulanan farklı dozlarda borik asit (0, 500, 1000 ve 2000 ppm) ve çinko sülfatın (2500 ppm) somak yapısı, çiçeklenme, çiçek tozu canlılığı, çiçek tozu çimlenmesi, meyve tutumu, ağaç başına verim ile yaprak bor ve çinko içerikleri üzerindeki etkileri iki yıl süreyle araştırılmıştır. Yüksek derecede periyodisite gösteren Memecik çeşidinde, meyve yükünün fazla olduğu birinci yılda uygulamaların etkisi sınırlı düzeyde kalmıştır. Buna karşılık, meyve yükünün olmadığı ikinci yılda uygulanan bor ve çinkonun olumlu etkilerinin, artan dozlarla paralel olarak yükseldiği tespit edilmiştir. Tam çiçek oranları, çiçek tozu canlılığı, çiçek tozu çimlenme oranları, çim borusu uzunlukları, meyve tutum oranları ve verim üzerinde uygulamaların olumlu etkileri belirlenmiştir. Çiçek tozu çimlenmesi ve çim borusu uzunluğu bakımından %10 sakkaroz ve %15 sakkaroz + 100 ppm borik asit içeren besin ortamlarının en uygun olduğu tespit edilmiştir. Özellikle 1000 ve 2000 ppm borik asit + 2500 ppm çinko uygulamalarının çiçek tozu kalitesini, meyve tutumunu ve verimi önemli düzeyde artırdığı belirlenmiştir. Toprak analizlerinde bor ve çinko noksanlığı saptanmış; yaprak analizlerinde ise uygulamaların yapraklardaki bor ve çinko içeriklerini artırdığı ortaya konmuştur. Genel olarak, yapraktan uygulanan bor ve çinko kombinasyonlarının Memecik zeytin çeşidinde generatif gelişimi desteklediği, meyve tutumu, verim ve kaliteyi artırdığı ve periyodisitenin olumsuz etkilerinin azaltılmasında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of boric acid (0, 500, 1000, and 2000 ppm) and zinc sulfate (2500 ppm) applied to leaves immediately before spring flowering on the Memecik olive variety in Aydın conditions. The effects of these applications on fruit set, yield per tree, and leaf boron and zinc content were investigated over two years. In the first year, when the fruit load was high in the highly periodic variety, the effect of the applications remained low. In the second year, when there was no fruit load, the positive effects of boron and zinc increased in parallel with increasing dose. Positive effects of the applications were observed on full bloom rates, pollen viability, pollen germination rates, pollen tube lengths, fruit set rates, and yield. Nutrient media containing 10% sucrose and 15% sucrose + 100 ppm boric acid were found to be the most suitable for pollen germination and germination tube length. It was found that applications of 1000 and 2000 ppm boric acid + 2500 ppm zinc increased pollen quality, yield, and fruit set. Boron and zinc deficiencies are observed in soil analysis. Leaf analyses have shown that their application increases boron and zinc content in leaves. In general, it has been concluded that the combination of boron and zinc applied to leaves supports generative development in Memecik olives, increases fruit set, yield, and quality, and is effective in reducing the negative effects of periodicity.