Mübadele göçmenleri ve Suriye göçmenleri: Göçmenlerin Türkiye' de sağladığı sosyokültürel değişimler
Population exchange migrants and Syrian migrants: Sociocultural changes brought about by migrants in Turkiye
  1. Tez No: 1008569
  2. Yazar: DİLARA CİHAN KHALIFEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Tarihin ilk sahnelerinden itibaren insanlar yaşadıkları alanlardan başka yerleşim yerlerine göç etmişlerdir. Göç hareketleri başlangıçta insanların kaynakları tüketmesi (toprak-hayvan), iklim ve güvenlik gibi temel sebeplere dayanmaktadır. İnsanların birlikte yaşamaya başlaması ile birlikle güç faktörü ortaya çıkmıştır. Savaşlarda kazananlar yeni ele geçirdikleri topraklara yerleşirken kaybedenler ise yeni arayış yolları bulmak adına yaşadıkları topraklardan göç etmişlerdir. Göç ettikleri yerlere kendi deneyim ve kültürlerini aktarmışlardır. Türkiye devleti de göç alan ve göç veren devletler arasındadır. Bu tez de Balkan göçmenleri ve Suriye göçmenlerinin göç etme sebeplerini, göçün sonuçlarını Türk devletine ve Türk sosyokültürel yapısına katkılarını değerlendireceğiz.
Özet (Çeviri)
From the earliest stages of history, people have migrated from their original settlements to other areas. Initially, migration movements were driven by fundamental reasons such as the depletion of resources (land and livestock), climate, and security. With the advent of communal living, the power factor emerged. Those victorious in wars settled in newly conquered lands, while those defeated migrated from their homelands in search of new opportunities. They transferred their experiences and culture to the places they migrated to. Turkey is among the states that both receive and send migrants. This thesis will evaluate the reasons for migration of Balkan and Syrian migrants, the consequences of migration, and its contributions to the Turkish state and Turkish socio-cultural structure.