Sosyal medya etkileyicisinin (influencer) tanıtım ve pazarlamasında haksız rekabet
Unfair competition in the promotion and marketing by social media influencers
- Tez No: 1008579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA GÜLSEREN SONGUR HACIGÜZELLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın temel amacı, gelişen ve değişen dünyada yeni bir pazarlama yöntemi olarak ortaya çıkan“influencer”ın tanıtım ve pazarlamasının hukuki niteliğini incelemek ve bu faaliyetler sonucunda dijital ortamda ortaya çıkabilecek haksız rekabet durumlarını değerlendirmektir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde influencer ve influencerın tanıtım ve pazarlama faaliyetleri detaylı biçimde işlenecek olup, daha sonrasında influencerın sözleşmeye dayalı ve sözleşme dışı iş birliği faaliyetleri incelenecektir. İkinci bölümde, influencerın tanıtım ve pazarlama faaliyetleri bağlamında Türk Ticaret Kanunu'nda hükme bağlanan haksız rekabet düzenlemeleri değerlendirilecektir. Son bölümde ise haksız rekabet teşkil eden fiillere karşı başvurulabilecek hukuki korunma yolları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the legal nature of the promotion and marketing of influencers, a new marketing technique emerging in the evolving global landscape, and to analyze cases of unfair competition arising from influencers' advertising activities in the digital sphere. The study is structured into three main sections. The first section provides a detailed analysis of the concepts of influencer and the promotion and marketing activities of influencers, followed by an examination of influencer collaborations based on both contractual and noncontractual arrangements. The second section focuses on the institution of unfair competition under the Turkish Commercial Code, specifically in the context of influencer promotion and marketing. The final section discusses the legal remedies available against acts of unfair competition resulting from such marketing practices.