(-)-gossypol türevi kitosan schıff bazlarının sentezi, karakterizasyonu ve antikanser aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of the anticancer activities of (-)-gossypol derived chitosan schiff bases
- Tez No: 1008616
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT DEMETGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Gossypium hirsutum tohumlarından rasemik gossypol bileşiğinin yüksek verimle izolasyonu gerçekleştirilmiş ve elde edilen bileşik enantiyomerlerine ayrılmıştır. İzole edilen rasemik gossypol bileşiği FT-IR, UV-Vis, NMR ve HPLC analizleri ile karakterize edilmiş ve referans standart ile karşılaştırılarak yapısı doğrulanmıştır. Rasemik karışım, kiral bir yardımcı bileşik kullanılarak diastereomerlerine dönüştürülmüş ve ardından ayrılarak (+)- ve (–)-gossypol enantiyomerleri yüksek enantiyomerik saflıkta elde edilmiştir. Elde edilen (–)-gossypol enantiyomeri, yüksek molekül ağırlıklı kitosan ile homojen ve heterojen reaksiyon ortamlarında kondenzasyon reaksiyonlarla yeni kitosan-gossypol Schiff bazı türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, UV-Vis, 13C CP/MAS NMR, XRD ve termal analiz yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin in vitro sitotoksik aktiviteleri HeLa ve SK-mel-28 kanser hücre hatları üzerinde CCK-8 yöntemi kullanılarak incelenmiş ve IC50 değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, (–)-gossypol enantiyomerinin diğer gossypol formlarına kıyasla daha yüksek sitotoksik aktivite gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca kitosan-gossypol türevlerinin saf kitosana göre daha yüksek sitotoksik aktiviteye sahip olduğu, ancak referans ilaç cisplatine kıyasla daha düşük aktivite sergilediği belirlenmiştir. Test edilen tüm bileşiklerin SK-mel-28 hücre hattı üzerinde HeLa hücre hattına kıyasla daha güçlü etki gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, racemic gossypol was isolated from Gossypium hirsutum seeds in high yield, and the obtained compound was separated into its enantiomers. The isolated racemic gossypol was characterized by FT-IR, UV–Vis, NMR, and HPLC analyses, and its structure was confirmed by comparison with a reference standard. The racemic mixture was converted into its diastereomers using a chiral auxiliary compound, and subsequently separated to obtain (+)- and (–)-gossypol enantiomers with high enantiomeric purity. The obtained (–)-gossypol enantiomer was reacted with high molecular weight chitosan via condensation reactions in both homogeneous and heterogeneous reaction media to synthesize novel chitosan–gossypol Schiff base derivatives. The structures of the synthesized compounds were elucidated using FT-IR, UV–Vis, solid-state 13C CP/MAS NMR, XRD, and thermal analysis techniques. The in vitro cytotoxic activities of the synthesized compounds were investigated against HeLa and SK-MEL-28 cancer cell lines using the CCK-8 assay, and IC50 values were calculated. The results indicated that the (–)-gossypol enantiomer exhibited higher cytotoxic activity compared to other gossypol forms. Furthermore, the chitosan–gossypol derivatives showed higher cytotoxic activity than pure chitosan, but lower activity compared to the reference drug cisplatin. All tested compounds exhibited stronger effects on the SK-MEL-28 cell line than on the HeLa cell line.