İnsan lenfosit hücre kültürlerinde kontraseptif ilaç gossypolün, kardeş kromatid değişimine (SCE) etkisi
  1. Tez No: 22370
  2. Yazar: BORA GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
-50- ÖZET Gossypol, Gossypium herbaceum türü pamuktan elde edilen kimyasal bir bileşiktir. Sperm hareketini ve spermatogenezisi engellediğinden bazı ülkelerde özellikle Çin'de, kontraseptif ilaç olarak kullanılmaktadır. Gossypolün infertilite etki mekanizması henüz kesin olarak anlaşılamamıştır. Ancak ucuz olması ve uygulamanın durdurulmasından kısa bir süre sonra spermatogenez is in ve görülen bazı yan etkilerinin normale dönmesi gibi olumlu özellikleri gossypol 'ü doğum kontrolünde çekici kılmaktadır. Bu çalışmada, gossypolün kardeş kromatid değişimi (SCE) üzerine indüks iyonunun olup olmadığını belirlemek için, in vitro insan lenfosit hücre kültüründe., fluoresans ( + ) Giemsa boyama yöntemi (FPG) ile elde edilen kromozomlarda SCE sonuçları değerlendirildi. Uyguladığımız 4,20 ve 40 ug/ml final konsantrasyondaki gossypol dozları sırasıyla 2, 5710.21, 2.91+0.11 ve 3.1710.17 ortalama SCE değerlerini oluşturdu. Negatif kontrol olarak uyguladığımız çözücü DMSO'nun SCE ortalaması ise 2.9010.19 olarak bulundu. Go33ypol değerleri ile negatif kontrol grubu karşılaştırıldığında önemli fark oluşmadığı belirlendi (P>0. 05 ).-51- Pozitif kontrol MMC'nin 100 ve 200 ng/ml konsantrasyonlarındaki dozları 6.72+0.41 ve 3.85+0.25 ortalama SCE değerlerini oluşturdu. 4,20,40 ug/ml final konsantrasyondaki Gossypol dozlarının ise sırasıyla 2.57+0.21, 2.91+0.11 ve 3.17+0.17 ortalama SCE değerlerini oluşturduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
-52- SUMMARY Gossypol is a compound obtained from a cotton plant, Go33vpium herbaceumae. It is known to inhibit sperm motility and spermatogenesis. Therefore it has been used as a contraceptive drug in various countries, especially in China. The infertility effect of Gossypol has not been understood yet. Some advantages, like it is cheapness and reversible effect would make this compound, an attractive birth control agent. In this study, the inductive effect of Gossypol on SCE has been evaluated by using human lympoctyte cell culture in vivo and fluoresense (+) giemsa staining procedure (FPG). Application of 4,20 and 40 ug/ml final doses of Gossypol resulted in 2.57+0.21, 2.91+0.11 and 3.17 + 0.17 SCE values respect ive 1 ly. DMS0 used as a solvent of Gossypol for negative control gave 2.90+0.19 SCE value. When gossypol values were compared with the negative control group, it was determined that there was not an important di ff erence (P>0. 05 ). Positive control created in the 100 and 200 ng/ml concentration of the MMC was