Görünür olanın altındaki hakikat: Resim sanatında et ve kemik arasındaki diyalektik
The truth beneath the visiable: The dialectic between flesh and bone in painting
  1. Tez No: 1008629
  2. Yazar: DİDEM TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAVUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, Batı sanat tarihinde insan bedeninin temsiline ilişkin anlam üretim süreçlerini et ve kemik metaforları üzerinden incelemektedir. Çalışmada bedenin yalnızca biyolojik bir yapı olmadığı, aynı zamanda kültürel, tarihsel ve ideolojik bağlamlar içinde anlam kazanan bir temsil alanı olduğu düşüncesi temel alınmıştır. Araştırmada, kadın bedeninin tarih boyunca yaşam, doğurganlık ve süreklilik kavramlarıyla ilişkilendirilerek et üzerinden temsil edildiği, erkek bedeninin ise yapı, disiplin ve sonluluk gibi kavramlarla bağlantılı olarak kemik üzerinden ifade edildiği ele alınmaktadır. Bu temsil biçimlerinin doğal olmadığı, aksine kültürel süreçler içinde oluşmuş görsel kodlar olduğu ortaya konulmaktadır. Çalışma, tarih öncesi dönemlerden başlayarak Rönesans, Barok, modern ve çağdaş sanat örnekleri üzerinden beden temsillerini incelemektedir. Bu süreçte et ve kemik karşıtlığının nasıl ortaya çıktığı, nasıl tekrarlandığı ve hangi dönemlerde değiştiği analiz edilmiştir. Ayrıca fenomenoloji, psikanaliz ve feminist kuram gibi farklı yaklaşımlar bir araya getirilerek beden temsili daha geniş bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Bu bağlamda tez, sanat tarihinde doğal kabul edilen beden temsillerinin arkasında yer alan kültürel ve ideolojik yapıları görünür kılmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda yaşam ve ölüm kavramlarının sanatta nasıl cinsiyetlendirildiğini inceleyerek bu temsillerin zaman içindeki dönüşümünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the processes of meaning-making regarding the representation of the human body in Western art history through the metaphors of flesh and bone. The study is based on the premise that the body is not merely a biological structure, but also a representational space that gains meaning within cultural, historical, and ideological contexts. The research argues that the female body has been represented through flesh, associated with concepts of life, fertility, and continuity throughout history, while the male body has been expressed through bone, linked to concepts such as structure, discipline, and finitude. It demonstrates that these forms of representation are not natural, but rather visual codes formed within cultural processes. The study examines body representations from prehistoric times through examples of Renaissance, Baroque, modern, and contemporary art. It analyzes how the opposition between flesh and bone emerged, was repeated, and changed in different periods. Furthermore, different approaches such as phenomenology, psychoanalysis, and feminist theory are brought together to evaluate body representation from a broader perspective. In this context, the thesis aims to make visible the cultural and ideological structures underlying the body representations that are considered natural in art history. It also examines how the concepts of life and death are gendered in art, revealing the transformation of these representations over time.