Otomatik ag şebeke teknik analiz platformu
Automatic LV network technical analysis platform
- Tez No: 1008650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÇEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Proje kapsamında geliştirilen sistemle, dağıtım şirketleri tarafından canlı olarak izlenme konusunda maliyet gibi konular yüzünden genellikle sıkıntı yaşanan AG şebeke süreçlerinde sorunlar henüz gerçekleşmeden önlem alınabilmesi sağlanabilecektir. Bilindiği gibi dağıtım şirketleri için yatırım planlama (önceliklendirme), bağlantı görüşü verilmesi ve enerji kalitesi sorunlarının belirlenmesi en önemli süreçlerin içerisindedir. Çünkü dağıtım şirketlerinin ana faaliyet noktası enerji verilmeden önce yeni kullanıcıların dağıtım şebekesine bağlanması için gerekli süreçlerin takip edilmesi, enerji verildikten sonra da enerji kalitesi ve sürekliliğinin sağlanmasıdır. Bu sürekliliğin sağlanması için AG şebekedeki mevcut durumun gözetilmesi oldukça önem arz etmektedir. Bu durumun gözetilmesi için genellikle YG seviyesi ve trafolar için SCADA ve OSOS teknolojileri kullanılmakta, ancak bu teknolojiler AG seviyesinde YG seviyesine göre gerek taşıdıkları enerji miktarının daha düşük gerek de sayılarının daha fazla olması sebebiyle tercih edilmemektedirler. Bununla birlikte AG seviyesinin kullanıcılar ile direkt bağlantıda olan seviye olması sebebiyle bu seviyedeki durumun da gözetilmesi katma değere sahiptir. Proje ile AG seviyesindeki mevcut durumun gözetilmesi için mevcut sistemlerin bütüncül bir bakış açısıyla kullanımı ile ortaya çıkacağı düşünülen bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem basit olarak şu şekilde çalışmaktadır; Var olan AG seviyesi çizimleri Coğrafi Bilgi Sisteminden çekilecek, OSOS verileri alınarak sayaç okuma verileri saatlik ya da proje kapsamında belirlenecek bir çözünürlükte EPİAŞ kat sayıları kullanılarak profillendirilecektir. Bu profilleme ile her bir zaman dilimi için çalıştırılarak yük akışı ile şebekenin herhangi bir noktasındaki gerilim düşümü ve yüklenme gibi veriler belirlenip teknik kayıplar için yakın bir tahmin hesaplamaktadır. Bu sayede her bir sayaç okuma verisi geldiğinde bu simülasyonlar sürekli çalıştırılarak sistem canlı tutulmaktadır. Şebekede AG seviyesinde yaşanan veya yaşanacak olan problemler önceden tespit edilmesi, kurulacak olan model sayesinde gerilim düşümü olan yerler, hat kapasitesinin zorlandığı yerler tespit edilerek tüketiciler daha sorunu yaşamadan sorun tespit edilecek ve gerekli yatırımların bölgeye yapılması sağlanabilecektir. Diğer bir deyişle gerilim düşümü parametreleri gözlemlendiği için sorun yaşanabilecek bölgelerin önceden yatırım kapsamına alınarak gerekli olan hat kesit artırımı veya trafo gücü kapasitesi artırımı gibi aksiyonlar bu proje ile alınabilecektir. Bu kapsamda projede öncelikle sistem mimarisi planlaması yapılmış olup sonrasında CBS, OSOS ve Müşteri Bilgi Sistemi (MBS) (sayaç okuma verileri için) entegrasyonları ve simülasyonları tamamlanmıştır. Simülasyonların görselleştirilmesi, kullanıcıların işlemleri rahat gerçekleştirebilmesi ve rapor çekebilmesi için ara yüz geliştirme çalışmaları da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The system developed as part of the project, it will be possible to take preemptive measures in AG network processes, which are often experiencing problems due to issues such as the cost of watching live by distribution companies, before the problems have yet to materialize. As it is known, investment planning (including prioritization), connection opinion and identifying energy quality problems are among the most critical processes for distribution companies. This is because the main focus of distribution companies is to oversee the processes necessary for connecting new users to the distribution network before energy is supplied initiation, as well as ensuring energy quality and continuity post-supply. In order to ensure this continuity, it is very important to monitor the current situation in the network. While SCADA and OSOS technologies are usually used for monitoring at the ROI level and transformers, but these technologies are not preferred at the NETWORK level compared to the ROI level, both because the amount of energy they carry is lower and their number is higher. However, due to the fact that the network level is the level that is in direct connection with users, monitoring the situation at this level also has added value. Through the project, a system has been developed that is thought to emerge with the use of existing systems from a holistic point of view in order to monitor the current situation at the NETWORK level. This system simply works like this. The existing NETWORK level drawings were taken from the GIS and the load flow was made operable, OSOS data were taken from the transformers and meter reading data were profiled using EPIAS profile coefficients at a resolution to be determined hourly or within the scope of the project so that this flow could be converted into load data. With this profiling, data such as load flow and voltage drop and load at any point of the network are determined by running for each time period and calculating a close estimate for technical losses. In this way, when each meter reading data is received, these simulations are continuously run and the system is kept alive. Problems that are or will be experienced at the network level should be identified in advance, places with voltage drop thanks to the model that will be installed, places where line capacity is strained, and the problem will be detected before consumers experience the problem, and the necessary investments can be made to the region. In other words, since parameters such as voltage drop and technical loss are observed, actions such as line section increase or transformer power capacity increase, which are necessary, will be taken with this project by taking into account the investment of the regions that may have problems in advance. In this context, the necessary data were determined by starting with the system architecture first of all in the project, and then the integration and simulations of GIS, OSOS and Customer Information System (MBS) (for meter reading data) were completed. Interface development studies have also been carried out to visualize simulations, to enable users to perform operations comfortably to decode reports.