Zararlı atıkların yönetiminde yakma prosesi
Incineration process in hazardous waste manegement
- Tez No: 100869
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN TALINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET“ Zararlı Atıkların Yönetiminde Yakma Prosesi ”başlıklı tezde zararlı atıkların yakma prosesleri ve bu proseslerde işletilen temel ekipmanlar tanıtılmıştır. Proses anlatımının devamında ülkemizdeki ilk zararlı atık insineratörüne ve performans değerlendirmesine yer verilmiştir. Konunun anlatımına zararlı atığın tanımı yapılarak başlanmış, zarar atık kaynaklan listelenmiş, zararlı atık yönetimi aşamaları ile aktarılmıştır. Arıtma, depolama ve uzaklaştırma teknikleri aktarılmış, bunların arasından yakmanın önemi avantaj ve dezavantajları maddelenmiştir. Zararlı atıklar, özel işlem gerektiren bir atık sınıfi olduğundan yakılmaları da belli şartlara bağlı kalınmasını gerektirir. Verimli bir yakma sağlanabilmesi için atığın yakılacağı mı yoksa diğer bertaraf yöntemlerinin mi kullanılacağının saptanması gerekir. Yakmaya kabul edilecek olan atığa uygulanması gereken analizler ve kontrol edilecek parametreler belirtilmiştir. Bir insineratör analizi yapılarak kütle ve ısı dengeleri hesaplanmış ve verimli bir yanmanın gerçekleşmesi için gerekli şartlar anlatılmıştır. Farklı atıklara ait yakma prosesleri ve insineratör tipleri açıklanmıştır. İşletme parametreleri ve uygulanması gereken şartlar belirtilmiştir. Yakma prosesinden kaynaklanan atık gaz, temizleme sistemleri, partiküler madde, metal emisyonları ve asit gaz kontrolü anlatılmıştır. Zararlı atık yakma tesislerinden kaynaklanan gerek bilimsel açıdan gerekse kamuoyunun dikkatini çekmesi açısından önem taşıyan klorlu organik bileşiklerin yani PCB' lerin yakılmaları sonucu ortaya çıkan dioxin ve furanlann giderme yöntemleri anlatılmıştır. PCB yakacak olan insineratörlerde uyulması gereken işletme şartlan, proses kontrolü, baca gazı analizleri maddeler halinde belirtilmiştir. Türkiye' de mevcut olan ilk“ İzmit Zararlı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi”proje aşamasından başlayarak tanıtılmış ve proses anlatılmıştır. Devamında bir insineratörün performansının nasıl değerlendirileceği anlatıldıktan sonra tesisin 1997 yılında yapılan“Performans Garanti Testi”sonuçlan verilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, tesis dizayn edilen değerlere göre verimli bir yanma sağlamakta ve emisyon limitlerine uyarak sınır değerlerin akında kalmaktadır. xn
Özet (Çeviri)
INCINERATION PROCESS IN HAZARDOUS WASTE MANEGEMENT SUMMARY The intention of this thesis is to describe the hazardous waste incineration process and common types of devices used on it. Following the process description, the first hazardous waste incineration facility in our country is introduced and evaluation its performance is presented. The topic starts with the definition of hazardous waste, this is followed by a list of hazardous waste sources and the aspects of hazardous waste management is conducted. Treatment, storage and the disposal techniques are discussed, advantages and disadvantages of incineration process from these techniques are then itemized. Since the hazardous waste is a class of waste which has to be treated properly, incineration of this wastes also requires specific conditions. To ensure an efficient combustion process, it is very essential to determine if the waste is incinerated or other methods are used. Any necessary analysis which has to be performed for the waste to be accepted to incineration and parameters to be determined during analysis are mentioned. By examining an incinerator, mass and heat balance calculations have been done and to effect an efficient incineration the required conditions are than explained. Types of incinerators and the combustion process associated with different types of wastes are given. In addition, process parameters and conditions to be applied are specified. Flue gas from incineration process, cleansing systems, particulate matters, emission of heavy metals and controlling the acid gases are explained. Following this, the removal methods of dioxins and furans that are formed as a result of incineration of the PCB containing wastes are explained. These compounds are highly dangerous and contains chlorine in their chemical structure and having an importance from the environmental point of view and public concern. The operating conditions, process controls and flue gas analyses are listed for the incinerators in which the PCB containing wastes are combusted. The first plant in Turkey“ İzmit Hazardous Waste Incineration and Power Plant ”are described starting from the project and its process is also explained. After the explaining how the performance of an incinerator is to be evaluated, the results of performance guarantee test run in 1997 are tabled. The results shows that this plant is operated efficiently according to the design parameters and emissions from the stack has been observed below the limits. xm