Güç kalitesi ve fliker
Power quality and flicker
  1. Tez No: 100870
  2. Yazar: MUSTAFA ATASAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN KAYPMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
GUÇ KALİTESİ VE FLİKER ÖZET Bu çalışmada güç kalitesi ve fliker incelenmiş; flikerin ölçülmesi, sınırların belirlenmesi ve çözüm yöntemleri tartışılmıştır. Giriş bölümünden sonraki iki bölümde güç kalitesinin önemi ve güç kalitesinin tanımı tartışılırken güç kalitesini bozan etkenler ve bunların sınıfları üzerinde durulmuştur. Flikerin tanımı yapılmış ve fliker ile algılama ve fliker ile gerilim değişimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bölüm dört de fliker değerlendirme yöntemleri incelenmiş ve fliker için temel kavramlar verilmiştir. Bölüm beşte flikormetreler incelenirken özellikle EEC flikermetresi üzerinde durulmuştur. Bölüm altıda fliker kestirim yöntemleri verilmiştir. Bölüm yedide fliker için sınır değerlerin nasıl bulunabileceği incelenmiştir. Burada yöntemler öncelikle alçak gerilim, orta gerilim ve yüksek gerilime göre sımflandınlmıştır. Alçak gerilim için sınır değerler akımına göre de sımflandınlmıştu". Bölüm sekizde fliker sorununa çözümler aranmıştır. Bu bölümde en önemli fliker kaynağı olan ark ocakları incelenmiştir. Öncelikle AC ark ocağma alternatif olarak DC ark ocağı önerilmiştir. Ardından çeşitli kompanzasyon sistemleri incelenmiştir. Bölüm dokuzda fliker değerlendirmesi ve çözümü ile ilgili örnekler verilmiştir. Bu bölümde gerçek hayattan bir sorun incelenmiş ve bu sorunun nasıl çözüldüğü açıklamıştır. Bölüm onda fliker ölçümü ve fliker çözüm yöntemleri ile ilişkin modeller oluşturulmuş ve simülasyonlar yapılmıştır. Bu bölümde kompanzasyon sistemlerinin fliker üzerine etkileri incelenmiştir. XIV
Özet (Çeviri)
POWER QUALITY AND FLICKER SUMMARY In this study power quality and flicker are examined; flicker measurement, flicker limits and solutions are discussed. After the introduction, in section two and three the import of power quality and definition of power quality is discussed. Attention is given on factors that distorts the power quality. Flicker is defined and relation between flicker and perception and flicker and voltage change are examined. In section four, flicker evaluation methods are examined and main definitions for flicker are given. In section five, flickermeters are examined and attention is given IEC flickermeter. In section six flicker prediction methods are given. In section seven assessment of flicker limits is examined. In this section method are categorised for low voltage, medium voltage and high voltage. Limits for low voltage are also classified according to current. In section eight solutions of flicker are studied. In this section arc furnaces which is most important fliker source, are examined. Firstly DC arc furnace proposed to use instead of AC arc furnace. Then different compensation systems are studied. In section nine examples about assessment of flicker limits and solutions are given. In this section real life problem is examined and solution of this problem is given. In section ten models of flicker measurement and solution are designed and simulated. In this section the effect of compensation systems on flicker is examined. XV